Audi RS Q8 sdílí technologii s Lamborghini Urus

Boom SUV ve sportovně střiženém kabátě à la kupé odstartovalo BMW X6. Stalo se tak v roce 2008 a úspěch byl impozantní. Toto pro mnohé stylové auto doslova zaplavilo silnice a bylo ukázkou toho, že jste úspěšný podnikatel. BMW proto neotálelo a o rok později přišlo s výkonnou variantou M. A jak to tak bývá, ani ostatní automobilky nechtěly zůstat pozadu a proto o několik let později přispěchaly se svými alternativami k BMW X6 a jejich ostrými provedeními. Dnes se tak kromě X6 M můžeme těšit i z gentlemanského Mercedesu-AMG GLE Coupe, futuristického Lamborghini Urus a nebo jeho civilnějšího bráchy Audi RS Q8, právě o tom dnes bude řeč.

Audi Q8 je sportovněji střiženou verzí modelu Q7 druhé generace, který kraluje na trhu SUV již od roku 2015. Úpravy jsou především vizuální a Q8 je na trhu teprve od roku 2019. Komu by to však bylo málo a nespokojil s 340 koňovým benzínem, 286 koňovou naftou nebo až 462 koňovým hybridním ústrojím, má ještě dvě možnosti. Tou první je SQ8. Má čtyřlitrový osmiválec, a to jak v naftě, tak i benzinu. Výkony jsou 435, respektive 507 koní. Ovšem touhy některých zákazníků jsou ještě větší a proto si lze objednat i RS Q8.

Audi RS Q8 by se dalo nazvat civilnějším Lamborghini Urus. Chtěl jsem napsat méně výrazným. To by ale mohlo vyznít vtipně, protože RS Q8 neotáčí hlavy kolemjdoucích o nic méně než zmíněné Lambo. Pod kapotou se nachází dvakrát přeplňovaný V8 o objemu 4.0 litru s označením TFSI. Ten produkuje 600 koní výkonu a 800 Nm točivého momentu. Pro takové stádo koní není problém ani masa hmoty čítající zhruba 2.4 tuny. Z 0 na 100 km/h dokáže vystartovat za 3.8 sekundy. S deaktivovaným omezovačem se prožene kolem 250 km/h a zastaví až při 306 km/h. Na závodním okruhu je rychlejší než supersportovní Ferrari F430, Porsche 911 Turbo 997 nebo první Lamborghini Gallardo. Kromě výkonu a dobře naladěného podvozku zde svůj potenciál ukážou i karbonkeramické brzdy.

K této brutální rychlosti a prostornému interiéru si připočtěte ještě absolutní komfort vzduchového podvozku, ticho a nadpozemskou výbavu – masážní sedadla s odvětráváním, audio B&O, nejkvalitnější kůže a mnoho dalšího.

Foto: https://www.autasuper.com/

Fotogalerie Audi RS Q8 matný polep

Fotogalerie Audi RS Q8