Dva milióny bavoráků, to je pořádně velké parkoviště. Právě tolik aut (a ještě o trochu víc) loni prodala německá automobilka BMW, která má ve svém portfoliu i motorky. Jestlipak majitelé produktů této ikonické značky vědí, že kdyby měli doma stroj BMW před sto lety, byl by to letecký motor?

Málokdo vyjma zapálených znalců historie tuší, že „M“ jako „Motoren“ se dostalo do názvu značky BMW až později. Na začátku existovala BFW jako Bayerische Flugzeug Werke, v překladu Bavorská letecká továrna. V Eisenachu ji v roce 1916 založili Karl Rapp a Gustav Otto (syn strůjce čtyřtaktního motoru Nikolause Augusta Otta), aby v ní vyráběli letecké a motocyklové motory a taktéž železniční brzdy. Za dalších sedm let už ale představili první motocykl BMW R32.

Na konci dvacátých let se firma – už s ohledem na rozhodnutí vyrábět auta – rozhodla koupit automobilku v Eisenachu v Durynsku. První automobil opustil výrobní linku v roce 1928 a dostal název Dixi. BMW ho vyráběla na základě licence Austin Seven, a tak jako tento vůz změnil automobilový trh ve Velké Británii, Dixi zásadně zpopularizoval automobilismus ve své vlasti.

Zásadním vozem dalšího desetiletí byl model 303 se šestiválcovým motorem o objemu 1,2 litru, s nímž se automobilka pochlubila v roce 1933. Všechna následující auta s trojkou na začátku jen dál vylepšovaly pověst svého výrobce. Vůbec nejoblíbenější byl dvoumístný kabriolet 328, který se s maximální rychlostí 150 kilometrů v hodině stal vůbec nejrychlejším sériově vyráběným autem. Jeho závodní verze pak zvítězila v závodě Mille Miglia i v tom 24hodinovém v Le Mans.

BMW X5 M - BMW X6 M

BMW X5 M – BMW X6 M

Zkáza odvrácena

Druhá světová válka a doba hned po jejím skončení nepřinesly BMW nic dobrého. Výroba se natrvalo přesunula z okupovaného Eisenachu do Mnichova. Po válce továrnu v Eisenachu, kde zůstala většina výrobního zařízení, převzal Sovětský Svaz. Po čase fabrika změnila název na Eisenach Motoren Werke a v roce 1955 spustila produkci wartburgů. A závod v Mnichově? Ten byl zničený, navíc spojenci rozhodli o zastavení výroby na následující tři roky. Pod americkou správou mělo BMW povolení jen na spotřební zboží.

Pak ale firma získala možnost vyrábět kola a motocykly, aby pak v roce 1951 představila první poválečné auto. Elegantní BMW 501 přitáhl pozornost zájemců o luxusní vozy. Stejně jako další pětkový vůz, sportovní kupé 507, za jaký by dnes sběratelé utrhali případnému vlastníkovi obě ruce. Mimochodem, jedním z majitelů tohoto sporťáku byl i Elvis Presley.

Jenže většina lidí si po válečných útrapách nemohla luxus dovolit. Potřebovali praktická a levná auta. BMW na poptávku odpověděla tříkolovým modelem Isetta. Licenci k výrobě tohoto vzhledově nezaměnitelného, cenově sympatického a nízkou spotřebou pohonných hmot proslulého vozu automobilka odkoupila od italské firmy Iso SpA. Jak se situace zlepšovala, Němci začali opět pokukovat po dražších vozech. Automobilka jim nabídla BMW 700, první BMW se samonosnou karosérií. Ekonomická situace firmy se přesto zhoršovala a hrozil prodej hlavnímu konkurentovi, společnosti Daimler-Benz AG. Akcionářům BMW se naštěstí podařilo tento krok odvrátit.

BMW M2 & M3

BMW M2 & M3

Vzali to sportovně

V dalším desetiletá se automobilka, která v té době už opět vyráběla v několika továrnách, zaměřila na méně nákladné sportovní vozy – jako lákadlo pro mladé a cílevědomé řidiče, kteří snili o jízdě, jakou lze zažít na závodním okruhu. Právě na závodní okruhy také BMW své vozy často posílala – měly demonstrovat, že i obyčejní lidé finančně dosáhnou na kvalitní, rychlá auta. Symbolem nového směřování ambiciózní značky a současně jedním ze zásadních vozů v celé její existenci je sedan 1500, s motorem v přední části a zadními koly s pohonem.

Na BMW 1500 navázala o jedenáct let později první generace BMW řady 5, jež patří k těm vůbec nejúspěšnějším modelovým řadám automobilky. V sedmdesátých letech pak největší pozornost vzbudila sedmičková řada. Dá se říct, že BMW v novodobé historii asi nikdy nestvořila sérii, která by byla propadákem. Není tedy divu, že v „devadesátkách“ se auta BMW stávají celosvětově nejoblíbenějšími luxusními vozy. Jen u nás je v současné době zaregistrovaných 150 tisíc osobních automobilů BMW (a 30 tisíc motocyklů). A vítěz tuzemské ankety Auto roku pro rok 2020? Přece automobil BMW řady 3.

BMW M850i Cabrio

BMW M850i Cabrio

Radost z jízdy

Od roku 1965 začala značka BMW oficiálně používat slogan Freude am Fahren, tedy Radost z jízdy. Tu zažívali řidiči Dixi a jistě ji zažívají i majitelé vozů moderní řady i8 BMW.
Automobilka vyrábí auta, která jsou synonymem sportovního zážitku, elegance a německé kvality. Vždyť vývojem a výrobou sportovních a závodních vozů je speciálně pověřena jedna z dceřiných společností koncernu. Další se pak věnuje vývoji a výzkumu v automobilové dopravě. Nepřekvapí tedy, že BMW jako první evropská automobilka vystoupila s požadavkem na používání bezolovnatého benzínu a představila jedny z prvních evropských vozů s katalyzátory. Posledních deset let je velkým průkopníkem na poli elektromobility.

Foto: Auta Super