Tři generace Bentley Continental GT

Bentley Continental GT (2003-2011)

První generace byla představena v roce 2003. Prvně se Continental GT ukázal na autosalonu v Ženevě, poté na LeMans, Festivalu rychlosti v Goodwoodu a na každoročním setkání Bentley Drivers Club v Silverstone. Bentley se s propagací nového modelu opravdu snažilo. A podařilo se. Auto se těšilo velkému úspěchu a brzy se začalo objevovat v různých filmech a hudebních klipech. Svou roli v tom určitě hrála i defacto poloviční cena oproti předchůdci Bentley Continental R. První generace se vyráběla až do roku 2011. Pod kapotou se zprvu objevil W12 6.0 litru, který byl později doplněn o V8 4.0 litru. Osmiválec měl 500 koní, dvanáctiválec 560 a 610 koní. Vrcholem se stala verze Supersports, která přidala dalších 20 koní navrch.

Bentley Continental GT (2011-2018)

Druhá generace už byla méně, řekněme rapperskou záležitostí. Je brána více jako gentlemanské auto na úrovni a ne jako módní doplněk. V nabídce se zprvu objevil V8 4.0 a W12 6.0. Výkony činily 500, 530 a 575 koní. S modernizací tyto hodnoty plus/mínus pár koní zůstaly, ale přibyla vrcholná verze Speed W12 6.0, která produkovala masivních 635 koní. S další modernizací už se toho po výkonnostní stránce příliš nezměnilo. Ke konci výroby se však ukázal ještě jeden kousek, královský Supersports. Jeho W12 s dvojicí turbodmychadel (všechny Continentaly jsou přeplňované) dával na obdiv nevídaných 710 koní.

Bentley Continental GT (2018-nyní)

Na autosalonu ve Frankfurtu 2017 nejnovější Continental GT doslova přitahoval davy. Prodávat se začal o rok později. Nová generace stojí na platformě MSB vyvinutou společností VW, kterou používá i druhá generace Porsche Panamera. Základem nabídky je 4.0 V8 s přeplňováním, jenž produkuje dostačujících 550 koní. Oproti W12 má lehčí předek a říká se, že je nejovladatelnějším Continentalem nabídky. Klasické GT W12 6.0 se pyšní hodnotou 635 koní. Verze Speed přidává dalších 25 plnokrevníků. Třetí generace Continentalu GT je tou nejdospělejší, řekněme nejdotaženější. Má štíhlou svalnatou karoserii, dokonalý interiér, skvělý podvozek a steroidy napěchované motory. Největším konkurentem je Aston Martin DB11 a jeho výkonnější provedení DBS Superleggera, ale prodeje mluví jasně ve prospěch Bentley. Pokud byla první generace Continentalu jen hvězdou hudebních klipů a druhá si trochu zlepšila reputaci na elegantního gentlemana, tak třetí je opravdu luxusním člunem na kolech.

Foto: https://www.autasuper.com/

Fotogalerie Bentley Continental GT