Standardní Bentley Bentayga W12 má motor o objemu 6.0 litru, který je doplněný o dvojici turbodmychadel. Výsledkem je výkon 608 koní a točivý moment 900 Nm. Při svém příchodu šlo o nejrychlejší SUV, které dokázalo dosáhnout rychlosti 301 km/h. Poté dorazilo Lamborghini Urus 4.0 V8 TwinTurbo (650 koní, 850 Nm) a dostalo se na číslo 305 km/h. Teď zase přijíždí Bentley s novým modelem Bentayga Speed, o kterém tvrdí, že je nejrychlejším SUV na světě. Je to ale pravda?

Nový Speed má stejný motor jako slabší brácha, ten byl akorát posílen na 635 koní, 900 Nm zůstalo. Podvozek je nyní tužší a k dispozici jsou i trvanlivější karbonkeramické brzdy, které ušetří nějakých 20 kilogramů hmotnosti. To vše stačí k tomu, aby zrychlení z nuly na stovku trvalo pouze 3.9 sekundy (klasika W12 má 4.1) a maximální rychlost byla podivuhodných 306 km/h. Takže to znamená, že o 1 km/h překonává rekordní Lamborghini Urus. A ano, v maximální rychlosti si rekord bere zpět, ale co se zrychlení týče, je na tom Ital v každém ohledu líp než Brit, třeba už na stovce o 3 desetiny sekundy rychleji.

Jde tedy o nejrychlejší SUV na světě, které není nejrychlejší. Zcela jistě však jde o jedno z nejpůsobivějších aut této kategorie.