BMW M GmbH osvěžuje dva roky po uvedení na trh vysoce výkonné modely Sports Activity Vehicle BMW X3 a Sports Activity Coupé BMW X4. Kromě nových designových prvků vycházejících z BMW X3 a BMW X4, které rovněž prošly modernizací, M specifických změn a nového konceptu ovládání nabízí nové BMW X3 M Competition a nové BMW X4 M Competition také vyšší zátah motoru.

Vysokootáčkový motor se závodním rodokmenem.
Řadový šestiválec ve vozech BMW X3 M Competition a BMW X4 M Competition se nyní vyznačuje lehčím kovaným klikovým hřídelem modelů BMW M3 a M4. Jeho extrémní tuhost umožňuje přenos mimořádně vysokého točivého momentu, přičemž jeho menší hmotnost omezující setrvačnost rotujících částí zintenzivňuje vysokootáčkový charakter motoru. Systém chlazení řadového šestiválcového motoru s hlavním centrálním chladičem a dvojicí menších chladičů umístěných po jeho stranách se osvědčil na závodních tratích a je navržen tak, aby umožňoval trvale podávat mimořádně vysoký výkon. Motor má k dispozici také další chladič motorového oleje a připraven je též samostatný chladič oleje převodovky. Zkušenosti BMW M GmbH z automobilových závodů se projevují také v konstrukci systému mazání, který je přizpůsoben očekávanému dynamickému provozu na závodních okruzích. Lehčí olejová vana má dvě samostatné komory a integrovaný sací kanál. Další sací kanál umožňuje elektronicky řízenému olejovému čerpadlu přečerpávat mazivo z menší olejové vany, která slouží jako rezerva. Tímto způsobem je vždy zaručeno spolehlivé mazání, a to i při extrémním podélném a příčném zrychlení.

M sportovní výfuk a 8stupňová převodovka M Steptronic.
Standardně dodávaný M sportovní výfukový systém BMW X3 M Competition a BMW X4 M Competition podtrhuje charakteristický zvukový projev BMW M automobilů výrazně zvučným podtónem, zejména při intenzivním zatížení a ve vysokých otáčkách. Díky tomu tento zvuk zní ještě více „závodnicky“ a posiluje tak mimořádně emocionální zážitky z jízdy při plném zachování každodenní použitelnosti. Zcela variabilní regulace aktivních klapek M sportovního výfukového systému umožňuje velmi rozmanité spektrum zvuků. Výkon se primárně na zadní kola přenáší prostřednictvím 8stupňové převodovky M Steptronic s funkcí Drivelogic, umožňující jak automatické, tak manuální sekvenční řazení. Kromě nového voliče M převodovky na středové konzole jsou pro tento účel k dispozici také řadicí páčky na volantu. V manuálním režimu lze najednou podřazovat o několik stupňů na ten nejnižší možný, což umožňuje účinně využít brzdnou sílu motoru. Při zrychlování nedochází k automatickému přeřazování na vyšší rychlostní stupeň, a to ani při dosažení omezovače otáček motoru.

Systém pohonu všech kol M xDrive s upřednostňováním zadní nápravy.
K vysoké agilitě BMW X3 M Competition a BMW X4 M Competition přispívá také systém pohonu všech kol M xDrive, který kombinuje trakční výhody přenosu výkonu na všechna kola s osvědčenými dynamickými vlastnostmi klasického pohonu zadních kol. Elektronicky řízený pohon M xDrive, který je propojen se stabilizačním systémem DSC (Dynamic Stability Control), posílá část hnací síly na přední nápravu pouze tehdy, když zadní kola dosáhnou hranice své přilnavosti. Řidič může stisknutím tlačítka ovlivnit nejen fungování stabilizačního systému, ale také rozdělení hnací síly mezi přední a zadní kola. Centrálně řízená souhra systému pohonu všech kol M xDrive s Aktivním M diferenciálem zajišťuje extrémně efektivní přenos výkonu.

Zdroj:  https://www.press.bmwgroup.com/