BMW M3 E30, Porsche 911 993, Ford Focus RS první generace a nespočet dalších. To jsou všechno auta, která jste si ještě před pár lety mohli pořídit za velmi přijatelné peníze. Byly to stroje pro někoho, kdo neměl na novější nadupané káry a jeho finanční rozpočet mu dovoloval právě jeden z mnoha těchto kousků. Třeba takový Mercedes-Benz 190 E v ostrém provedení Cosworth byl zbožím, které si mohl koupit každý. Znám dokonce lidi, kteří si nekoupili jeden, ale hned dva nebo tři. A proč? Proč ne, když byly tak levné? Jenže nějaký ten pátek zpět začalo být moderní sbírat staré věci, hlavně auta. Ceny zajímavých aut šly nahoru a dodnes se nezastavily. Chcete si koupit youngtimer, který si ještě nedávno mohla koupit i uklízečka? Máte smůlu, teď totiž stojí stejně, ne-li víc než pár let starý sporťák. Otázkou zůstává, kdy nebo jestli se růst cen zastaví, případně nezačnou-li dokonce padat zpět dolů. A scénářů může být hned několik.

Tím nejpravděpodobnějším je ten, že se růst cen těchto aut nezastaví, ale pouze trochu zpomalí. Většina lidí je čím dál tím bohatších a předháněním se mezi sebou ceny tlačí vzhůru. Tak jako je tomu nyní.

O nic míň reálnou budoucností je, že se ceny ustálí a budou se jen mírně pohupovat. To by mohl zapříčinit přesycený trh, jelikož lidé se s rostoucími cenami snaží auta prodat a vydělat na nich, takže mnohých kusů začíná být k mání dostatek. A ani dnes nejsme daleko od této situace, protože spousta takových aut visí na inzertních serverech měsíce a majitelé se jich za aktuální cenu nemohou zbavit.

Nejméně pravděpodobnou verzí je to, že ceny se zastaví a posléze začnou padat dolů. To by mohla zapříčinit nějaká ekonomická či jiná krize. Když majitelé těchto aut budou mít málo peněz, začnou prodávat “nepotřebná“ auta, která mají jen na víkendy. Kupující nebudou mít dostatek financí a ceny automaticky klesnou.

Je otázkou, kam tento trend bude směřovat. Na jednu stranu si přeji, aby ceny rostly, přeci jen mám doma taky jednoho youngtimera. Na druhou stranu se tím oddaluje pravděpodobnost, že si někdy koupím něco opravdu zajímavého.