PPF polep je tou nejefektivnější ochranou vozu
Průhledná fólie na auta se používá už dlouhá léta. Bohužel však přináší určité nevýhody. Často bylo na první pohled znát, že auto je polepené. Měnil se odstín a lesk laku, což znehodnocovalo vzhled daných vozidel. Mnohdy se odlepovala a trhala. To je ale minulostí. Dnes se používá na první pohled stejná, ale mnohem vyspělejší ochrana karoserie. PPF polep – Paint Protection Film. Tato polyuretanová fólie je vůbec nejefektivnější ochrana laku.
PPF film na autě vůbec nezaregistrujete a ochráníte vašeho miláčka před odletujícími kamínky, hmyzem apod. To ale není vše. Další skvělou vlastností je takzvaně hydrofobní efekt. To znamená, že odpuzuje vodu podobně jako třeba kvalitní vosk. Jen s tím rozdílem, že vosk funguje pár měsíců, zatímco životnost PPF fólie je až 10 let. Neméně zajímavý je i fakt, že tento polyuretanový materiál se umí sám „zahojit“. V angličtině se této schopnosti říká „self healing“, tedy samoléčení. Díky teplu se zacelují malé škrábance (vlásečnice) na fólii. Nemusíte se tak obávat, že na slunci uvidíte ty ošklivé rozleštěné kruhy jako z kartáčové myčky.
Nabízí se dva druhy folie – matná nebo lesklá. Polepit se dají všechny lakované části vozu, světla, ale třeba i karbonové doplňky exteriéru či interiéru. Nejčastější je použití na příď vozidla – nárazník, kapota, světla a zpravidla i střecha s blatníky. Doporučuje se polepit i prostor za koly kvůli odletujícím nečistotám od pneumatik. Stejně tak nákladová hrana zavazadlového prostoru. Chybu neuděláte ani s polepením dveří, které vám určitě poděkují při parkování na veřejných parkovištích. Takže ano, není výjimka, když se lepí celá auta od prahů až po střechu. Pokud se fólie použije jen na některé části vozidla, na ty zbylé se většinou aplikuje keramická ochrana nebo vosk.
Foto: AS Performance