Chip tuningu se dnes věnuje spousta firem. Ne každý je však autu prospěšný.

O chip tuningu je známo, že zvyšuje výkon a snižuje spotřebu. To však není jediné, co by měl poctivý úpravce vyřešit. Pozor si musí dát na mnohem více.

Se zvýšením výkonu a točivého momentu je potřeba dbát na jejich ideální průběh. To, aby motor dobře pracoval v co nejširším spektru otáček. Což znamená, že nedostanete jen vyšší výkon a točivý moment, ale i rychlejší reakce na plynový pedál a příjemnější průběh výkonnostní křivky. Posunout se může i omezovač otáček.

Dalším bonusem, který se dá u většiny aut softwarově naladit, je takzvaně “pops and bangs”. To je prskání do výfuku při řazení, případně střílení po ubrání plynu.

chiptuning chip tuning zvýšení výkonu

Dobře naladěná řídící jednotka tak může pomoci k příjemnějšímu projevu motoru, vyššímu výkonu a točivému momentu, lepšímu zvuku a zároveň i nižší spotřebě (tady ale nejvíce záleží na vaší noze).

Nicméně vše nemusí být růžové, když si nedáte pozor s výběrem úpravce. Obzvláště, pokud budete chtít ušetřit. Chip tuning se dá sehnat i opravdu levně. Tito neodborní úpravci mnohdy sice zvýší maximální výkon a točivý moment motoru, ale už vůbec nemyslí na jejich průběh. Může se tak stát, že auto nepojede o nic lépe než v sériové podobě. Už jsem dokonce zažil auta, se kterými se po úpravě softwaru jezdilo naopak hůře.

Dalším neduhem je, když úpravce maximálně vylepší parametry motoru, ale už se nezajímá o mechanické komponenty vozu. Nebývá výjimkou, že na některých vozech odejde převodovka, spojka nebo přestane zvládat chladící systém.

Platí tak pravidlo, že byste se měli obrátit na zkušené úpravce, kteří úpravu provedou kvalitně a bezpečně. Případně doporučí, jaké komponenty vyměnit zároveň s úpravou řídící jednotky. Poté opravdu můžete mít rychlejší, příjemnější, zvučnější a dokonce i úspornější auto.

Foto: AS Performance