Věřím, že pro 99.9% čtenářů webu WikiCars.cz je to naprosto bezvýznamná otázka. Nicméně poslední dobou se na mě doslova řítí ze všech stran. Dokonce i známý z autobazaru mi říkal, že na facebook jim neustále chodí tento dotaz. Proto tedy vzniká tento krátký článek.

Dá se u automatu řadit manuálně?

Ano dá. A to téměř u každého automatu. Je to velice jednoduchá záležitost. Drtivá většina aut má klasický volič automatické převodovky. To znamená, že na středovém tunelu je páka, kterou řidič posunuje a nejčastěji volí mezi P (parking), R (zpátečka), N (neutrál), D (dopředu) a S (sport). U tohoto typu se dá páka vysunout do strany. V této poloze s ní lze hýbat dopředu a dozadu (někdy do stran). Záleží pak na automobilce, v jakém směru pohybu se podřazuje a naopak přeřazuje. U koncernových aut potáhnutí k sobě znamená podřazování, ale například u BMW je to naopak (lepší řešení, podle sekvenčních převodovek v závodních autech).

Modernější auta už často nemají velkou páku, kterou se automatická převodovka ovládá, ale pouze joystick, otočné kolečku nebo malou páčku. Taková auta mívají pádla pod volantem (mnohdy i ta z předešlého odstavce). Zatažením za levé pádlo se podřezuje, naopak pravým se řadí nahoru. Například u prvních BMW X6 se dala tlačítka/pádla pod volantem i mačkat, ale tento systém se neosvědčil.

Existuje i několik dalších systémů, ale ty se objevují velice zřídka a v dnešním světě na ně defacto nenarazíte.