K čemu je dobrý detailing? Je to, jako kdybyste se ptali, proč si dopřávat welness kúry. Jestli můžete být v kondici vy, proč by si své mládí a krásu nemohlo uchovat i vaše auto? A to v každém detailu.

Že jste tento termín ještě neslyšeli? Nejde o žádný nový vynález. Váš strýc detailing taky neznal, ačkoliv trávil víkendy v garáži a rozebíral svého plechového miláčka takřka do posledního šroubku, aby dokonale vyčistil každou součástku a každý milimetr karoserie. Neutrácel tisíce za autokosmetiku ani nebyl členem detailingových skupin na sociálních sítích. Pro něho bylo hlavní, že auto díky důkladné péči stále vypadalo jako ze škatulky.

Detailing, v překladu pečlivé vyčištění automobilu zvenčí i uvnitř, svede udělat z auta, které týden jezdilo po zabahněných lesních cestách a v rámci dovolené převáželo psa a dvě malé děti, opět normální vůz. Takový, s nímž můžete beze studu svézt ředitele vaší firmy na veletrh nebo přepravit členy zahraniční delegace na pracovní oběd.

Kdy se detailing nejčastěji používá? Hlavně u aut, která mají reprezentovat, tedy u hotelových limuzín, vládních vozů, automobilů na svatbu a podobně. Protože zvyšuje hodnotu vozů, zásadní roli hraje u ojetin v rámci předprodejní přípravy. A vítají ho též majitelé, kteří své automobily připravují na účast na výstavě či klubovém srazu.

detailing čištění kol údržba

Co je a co není detailing

Jednou za čas vůz umýt, naleštit a navoskovat, vypíglovat motorový prostor, vyblýskat interiér – pokud poskytujete svému autu takovou péči, můžete jí říkat detailing. Rozsah péče není definovaný, o jeho kvalitě však vypovídá, jak dlouho vydrží auto čisté. Zapomeňte ale na automatickou myčku, kartáčové mytí i na to běžné ruční s bleskovým vysátím interiéru. To není detailing, stejně jako jím není ani údržba interiéru, kdy vám firma vyčistí sedadla tepovačem.

Detailing vyznává individuální přístup, kdy je třeba určit, jakou péči dané auto potřebuje a jaká kosmetika je nejvhodnější. Může to být váš nový koníček, pokud máte dostatečný zápal pro věc, chcete investovat peníze do nákupu potřebného vybavení a čisticích přípravků a jste připraveni vstřebávat nové informace. Existuje řada školení, kde se dozvíte o detailingu vše potřebné, kurzy pořádané výrobci značkové autokosmetiky, případně individuální výuka u odborníků na detailing. Jisté je, že poctivý detailing zabere hodiny času, takže o program na víkendy a volná odpoledne budete mít postaráno.

Detailing

Specializace dělá profesionála

Možná už nemáte ve svém životě na nové hobby prostor. Pak je určitě nejlepší předat auto do profesionální péče. Jestliže vám ale někdo, kdo se vidí jako odborník, slibuje, že zakázku zvládne za jeden nebo dva dny a služba bude stát pár tisíc, běžte raději jinam. Jistě nejste tak bohatí, abyste kupovali levné věci. Jednak je detailing o pečlivém přístupu a nedá se uspěchat, jednak se v něm hraje na specializace.

Ano, někdo je expert na péči o lak, jiný machr na údržbu materiálů, které se používají v interiéru. Zdá se vám to přehnané? Vezměte si, že co se týče třeba právě interiérů, vysávání je pouze jedním ze základních kroků standardní údržby. Dotyčný musí rozumět parnímu i mokrému čištění, umět vybrat vhodné čisticí prostředky a pracovat s nimi, používat kartáče a odstraňovače skvrn z potahů sedadel, zvládnout naimpregnovat kůži, vědět, jak na ionizaci interiéru. A znát mnoho dalších postupů a triků, ale také vhodných přípravků.

Když se pak odborníci s různými specializacemi dají dohromady, získáte skvělou, komplexní službu. Vždy se ale předem ujistěte o jejím rozsahu. Nejspíš bude ve hře péče o kola a pneumatiky, předmytí, mytí a sušení karoserie i podvozku, vyčištění interiéru včetně oken, hloubkové čištění laku, jeho leštění a ochrana voskem… Co dál? To záleží na vaší představě.

Foto: AS Performance