1. část – Seznámení: technika, parametry, specifikace, cena, konkurence, prodeje
  2. část – Prémiové auto, nebo pozlacený Citroën/Peugeot?
  3. část – Jaká je spotřeba benzinu/elektřiny?
  4. část – Jsou rozdíly ve zrychlení při nabité/vybité baterii?
  5. část – Cross pro jízdu v terénu?
  6. část – Jak funguje umělá inteligence/ChatGPT v autě?
  7. část – Bude mi chybět?

Za předními koly má výrazné nápisy CROSS, což by logicky mělo naznačovat zvýšenou průjezdnost terénem. Stačí si vzpomenou třeba na japonské Subaru Crosstrek, které na první pohled vypadá podobně – hacthback na zvýšeném podvozku se slovem Cross v názvu. To je vynikajícím autem nejen na silnicích, ale i v terénu. Platí to i pro “stejnojmenné“ DS z Francie?

Slovíčko CROSS v názvu je jen pro ozdobu.

Bohužel, slovíčko CROSS je zde jen na ozdobu. Světlá výška je totiž 189 milimetrů, jako u standardní varianty, dokonce zde není ani pohon všech kol. A to je škoda, protože z větších modelů Stellantis víme, že čtyřkolky dělat umí, a to pouhým přidání elektromotoru mezi zadní kola. Jediným rozdílem tak zůstává oplastování spodní části karoserie, které prý zajišťuje větší odolnost. Za příplatek jsou k dispozici systémy Advanced Traction Control a Hill Assist Descent Control, první upravuje kontrolu trakce pro lepší přenos výkonu na nezpevněných površích, druhý je klasickým asistentem sjezdu ze svahu.

Polní cesty DS 4 CROSS zvládá dobře.

Skvělá outdoorová auta poznáte i podle toho, že se nebojí rychlé jízdy po nezpevněných cestách, tam dominovalo třeba již zmíněné Subaru Crosstrek. DS 4? S tím po takových trasách jezděte opatrně, avšak podvozek je zvládá slušně, a to i navzdory 19″ kolům s pneumatikami Michelin ePrimacy 205/55. Na příplatkových 20″ kolech s Goodyear Eagle F1 Asymetric 5 SUV 245/40 to bude určitě horší, stejně jako komfort na běžných silnicích, takže se jim radši vyhněte.

Nebude-li na trase bláto, k chatě se s DS 4 dostanete, ale dál radši nejezděte.

Pokud jste čekali, že s verzí CROSS se pohodlně dostanete na horskou chatu, budete spokojení, alespoň nepůjde-li o blátivou cestu. Díky slušné světlé výšce se sice nebojí polňaček nebo městských obrubníků, avšak stačí trocha sněhu/bláta a jde o těžkou neohrabanou předokolku. CROSS tak berte pouze jako další designovou verzi již tak zajímavého DS 4. Pokud máte rádi Stellantis a pohybujete se v terénu, máte štěstí, protože krom DS Automobiles pod jeho křídla spadá i legendární Jeep. Za méně peněz tak pořídíte třeba podobně velký Compass, a to i jako stylový, ale hlavně velmi schopný offroadový plug-in hybrid Trailhawk.

Fotogalerie: DS 4 CROSS RIVOLI E-TENSE 225 Plug-in hybrid