1. část – Seznámení: technika, parametry, specifikace, cena, konkurence, prodeje
  2. část – Prémiové auto, nebo pozlacený Citroën/Peugeot?
  3. část – Jaká je spotřeba benzinu/elektřiny?
  4. část – Jsou rozdíly ve zrychlení při nabité/vybité baterii?
  5. část – Cross pro jízdu v terénu?
  6. část – Jak funguje umělá inteligence/ChatGPT v autě?
  7. část – Bude mi chybět?

Co o sobě řekl sám ChatGPT?

Já: „Mám půjčený vůz DS Automobiles DS 4 E-TENSE 225 Plug-in hybrid, který je prvním autem se zabudovanou umělou inteligencí ChatGPT. Chtěl bych se dozvědět, kdo tě vytvořil, k čemu sloužíš, jaká je tvá budoucnost, nebo v čem můžeš být užitečná v autě?“

ChatGPT: „DS Automobiles DS 4 E-TENSE 225 Plug-in hybrid představuje inovativní krok v integraci moderních technologií do automobilů, jako je například zabudovaná umělá inteligence ChatGPT. ChatGPT, vyvinutý společností OpenAI, je pokročilý jazykový model založený na architektuře GPT-3.5. Slouží především k usnadnění komunikace mezi lidmi a stroji, poskytování informací, asistenci při řešení problémů a mnoha dalších úlohách. V budoucnosti má potenciál se stát ještě sofistikovanějším nástrojem, který bude schopen lépe porozumět kontextu a poskytovat personalizovanější odpovědi. V automobilu může být ChatGPT užitečný například při navigaci, doporučování nejlepších tras, informování o stavu vozidla, asistenci při řešení technických problémů, nebo dokonce jen konverzací, která zpříjemní čas strávený na cestách. Tento systém tak nejen zvyšuje komfort a bezpečnost jízdy, ale také přináší nový rozměr interakce s vozem.“

Která auta mají umělou inteligenci, od kdy je k dispozici, a jak ji spustit?

ChatGPT mohou mít vozy DS Automobiles dodané po 1. březnu roku 2024. K aktivaci je potřeba manuálně nastavit online navigaci, ve webové aplikaci pak spustit nadstavbu ChatGPT. Tato služba je na 3 roky zdarma. Spouští se buď tlačítkem na volantu nebo hlasově vyřčením magického zaklínadla „OK Iris“.

Jaké výhody má uměla inteligence v autě?

K čemu je tento systém užitečný? Uvítal jsem ho ve chvílích, kdy mě zajímala třeba nějaká historická událost, ale nemohl jsem si informace o ní zrovna vygooglit. V těchto chvílích vám vaše asistentka v DS na vše odpoví. Super je i na neznámých místech, stačí jí říct, kde se nacházíte a položit například otázku: „Jaká zajímavá místa se nachází v okolí?“ Docela jí jdou vtipy. Když jsem řekl, ať mě rozveselí vtipem v koloně, odpověděla: „Víte, co dělá matematik v koloně? Počítá auta.“ Na zadání, ať rozveselí moji přítelkyni, řekla: „Víte, co dělá včela v posilovně? Včelici.“ Vtipy tak nesmyslné, až všechny cestující rozesmály, takže to asi funguje.

Nedostatky umělé inteligence v autě.

ChatGPT bohužel nemá přístup k internetu, takže nemá informace o aktuálním dění. Verze 3.5 má data pouze do ledna 2022, což mnohdy nestačí. Mělo by se to však změnit později s ChatGPT 4.0. Je-li infotainment nastaven na český jazyk, tak ani s umělou inteligencí se nedá mluvit anglicky. Často se vyhýbá odpovědím, jde-li o společensky méně tolerovaná témata. Vykrucovala se například i u otázky, jaké bylo celé jméno člověka, jenž zapříčinil Druhou světovou válku, prý jde o citlivé údaje. Když jsme s přítelkyní vyrazili na výlet k hradu Český Šternberk, nedostal jsem z ní žádné smysluplné informace. Jen povrchní věci, jako období výstavby a architektonický styl. Na zbytek jsem se musel zdlouhavě a konkrétně vyptávat, což byla otrava. Zmínit je potřeba i fakt, že ChatGPT zatím nemá přístup k funkcím auta, avšak některé z nich, jako třeba klimatizaci, lze ovládat klasickým hlasovým ovládáním.

Umělá inteligence jednou bude nedílnou součástí každého auta.

Umělá inteligence v autě je fajn věc, s mnohým poradí a během cestování se můžete dozvědět užitečné informace. Prozatím však zdaleka nenaplňuje svůj potenciál, chce to ještě nějaký čas, pak to bude nepostradatelný společník.

Fotogalerie: DS 4 CROSS RIVOLI E-TENSE 225 Plug-in hybrid