A je to tady, po tom, co zemřeli osmiválcoví muscle cars sourozenci Charger a Challenger, “konečně“ přijíždí elektrická náhrada. Přivítejte Charger Daytona, který může mít jeden nebo dva páry dveří, k tomu poskytuje výkon až 670 koní. Pro milovníky spalovacích motorů Dodge připravil i jedno malé překvapení, k dispozici totiž jsou dvě spalovací motorizace.

Vrcholem nabídky je Dodge Charger Daytona Scat Pack, který má jako všechny další zmíněné verze pohon všech kol. Jeho dvojice elektromotorů produkuje výkon 680 koní a točivý moment 850 Nm, díky čemuž se dokáže odrazit z 0 na 100 km/h za 3.3 sekundy, 1/4 míli zdolá za 11.5 sekundy. Každý z motorů má výkon 335 koní a točivý moment 407 Nm. Ten přední se automaticky odpojuje pro zlepšení dojezdu, zadní je doplněn o samosvorný diferenciál (mají obě verze). Energie je čerpána z baterie o kapacitě 100.5 kWh. Pádla pod volantem jsou nikoli k řazení, ale nastavování rekuperace, při nejvyšším stupni rekuperace je dosahováno přetížení 0.3G. S balíčkem Track Package se o zastavení starají přední šestipístkové třmeny Brembo, jejichž desky se zakusují do kotoučů o průměru přes 400 milimetrů. Vzadu jsou čtyřpístky. V tomto balíčku jsou i pneumatiky o šířce 305 milimetrů vpředu a 325 vzadu, které se obouvají na 20″ kola. Kdo by si myslel, že podvozkově to bude stará jednoduchá Amerika, je na omylu, víceprvková náprava je vpředu i vzadu. U vrcholné varianty jsou k dispozici i adaptivní tlumiče. Samozřejmostí jsou vychytávky v podobě jízdních režimů, které dovolují driftovat, dělat burnouty, donuty nebo rychlé sprinty. Zajímavostí je, že hmotnost se povedlo rozložit v poměru 50:50, ale činí nemalých 2.6+ tuny. Není se čemu divit, když nový Charger má délku 5248 milimetrů.

Slabší elektromobil Charger Daytona R/T disponuje výkonem 503 koní a točivým momentem 548 Nm. Trochu škoda je, že maximální výkony u obou elektrických variant jsou k dispozici pouze při plném stlačení plynu a stisknutí tlačítka PowerShot na volantu, tím se výkon zvýší o 40 koní po dobu 15 sekund. Tuto akci je možné opakovat každých 30 sekund.

Dojezd R/T činí až 510 kilometrů, zatímco Scat Pack se musí spokojit s 418 kilometry. Z 20 na 80% se dokáží nabít za 27 minut, a to výkonem až 183 kW. R/T zrychlí z 0 na 100 km/h za 4.7 sekundy a čtvrt mílí urazí za 13.1 sekundy. Zatímco R/T dosahuje maximální rychlost 220 km/h, Scat Pack kupodivu nižších 216 km/h.

Dvojice představených elektromobilů využívá platformu STLA Large s 400V architekturou, ale chystá se i 800V, která bude mít v hledáčku Teslu Model S Plaid.

Dodge Charger SIXPACK H.O. a SIXPACK S.O.

Kdo se bál, že Charger se spalovacím motorem je po smrti, může být štěstím bez sebe. Pod kapoty verzí SIXPACK H.O. a SIXPACK S.O. se  nastěhoval 3.0-litrovým šestiválec twin-turbo. Ten produkuje 558 koní ve výkonnějším a 426 v základním provedení. Více informací však zatím nemáme, protože Dodge se soustředí na představení elektrických variant.

Zdroj: Dodge