Zvykli jsme si používat elektrokola, mnozí si už na cesty do práce pořídili elektromotorku. Proč se tlačit v městské hromadné dopravě, když to jde i jinak a pohodlněji. Nízké emise a levný provoz – kdo by odolal? Ekologičnost, menší hlučnost a hlavně nižší náklady na provoz jsou i předností elektromobilů. Vlna masivního nástupu elektrických automobilů, která v nejbližší budoucnosti Evropu zaplaví, se nevyhne ani Česku. Její předvoj vnímáme už teď.

Zvyšující se zájem Čechů o elektromobily dokládají statistiky prodejů. Do roku 2019 u nás bylo zaregistrovaných 2855 elektromobilů, v roce 2020 se toto číslo víc než zdvojnásobilo. Jen za první pololetí letošního roku přibylo 3500 elektromobilů. Co se týče konkrétních značek, převažují elektromobily Škoda – první čistokrevný elektromobil Škoda Enyaq iV představila mladoboleslavská automobilka loni v září. Velký zájem mají Češi i o elektromobily Tesla a Hyundai.

Přestavět auto na elektromobil? Jde to!

Klasická auta se spalovacími motory mají tedy na kahánku. Výhody elektromobilů dokládají i mnohé studie. Například Evropská federace pro dopravu a životní prostředí (T&E) potvrdila, že životní cyklus elektrického vozu má oproti srovnatelnému benzínovému třikrát nižší emisní dopad. I ta nejhorší možná varianta, tedy čínské baterie vyrobené s použitím uhlí a nabíjené polskou „uhelnou“ elektřinou, s sebou nesou v porovnání s dieselem o 22 procent nižší produkci CO2. V porovnání s benzínovým motorem jde dokonce o 28 procent.

Rychlejší rozmach elektromobility však brzdí vyšší pořizovací cena aut na elektřinu, i když je to spíš psychologická bariéra, protože provoz pak počáteční finanční nároky vykompenzuje. Svaz dovozců automobilů (SDA) nedávno po vládě požadoval zavedení dotací na pořízení elektromobilu a daňové úlevy, ale požadavek neprošel.

Jestli vás láká představa nižších nákladů na provoz, zvažte přestavbu svého staršího auta na elektřinu. Jde o to odstranit z vozu všechny součástky související se spalovacím motorem a potom udělat prostor na akumulátor. Není to vůbec jednoduché, ale je to možné. A nemusíte s autem do zahraničí, i u nás už je několik firem, které dělají takové úpravy na profi úrovni.

Dobíjecí stanice porostou jak houby po dešti

Další brzdou je nedostatek dobíjecích stanic. Celkem sedm stovek veřejných míst, kde lze v Česku aktuálně dobít baterii, na bezstarostné cestování nestačí. Podle Evropské asociace výrobců automobilů představuje tento počet pouze 0,4 procenta z celkového množství dobíjecích stanic v EU. Nicméně situace se rychle zlepšuje, velké energetické koncerny, ČEZ, E.ON a PRE, usilovně pracují na rozšíření sítě – například ČEZ ohlásil záměr provozovat za čtyři roky celkem 1200 dobíjecích stanic.

Podle předpokladu ministerstva průmyslu a obchodu by v roce 2030 mělo motoristům sloužit asi 35 tisíc stanic pro elektromobily. Ministerstvo dopravy ohlásilo, že má pro podporu infrastruktury připraveny desítky miliard korun. Potřeby půl milionu vlastníků elektromobilů (aspoň takový je odhad) už bude nutné brát vážně. Kromě dobíjecích stanic chce stát podporovat (po vzoru Prahy) i úpravu lamp veřejného osvětlení, které by pak mohly rovněž sloužit jako dobíječky, a nabízet příspěvek na domácí wallboxy (nabíječky).

Které přijíždějí letos?

Zmíněné nevýhody jsou tedy jen dočasné a ke koupi elektromobilu zřejmě dřív nebo později dospějeme všichni. Jestli se rozhlížíte už teď, je z čeho vybírat. Automobilky se předhánějí v nabídce, která už dnes zahrnuje takřka všechny modelové řady, od levných malých vozů po sportovní „draky“ s ohromujícím výkonem. Seznamte se s některými letošními novinkami:

Audi e-tron GT
Elegantní čtyřdveřové kupé na stejné platformě jako Porsche Taycan se představilo veřejnosti již v únoru. Je ideální pro rychlé a komfortní cesty, už s ohledem na skvělý dojezd až 480 kilometrů. Majitelé mohou očekávat extrémní výkon a krátké nabíjecí časy.

Hyunday Ioniq
Na český trh dorazil v polovině července. První čistě elektrický Ioniq představila automobilka už před pěti lety, s modelem Ioniq 5 ale zahajuje úplně novou sféru – a jak zaznívá v recenzích, ukazuje konkurenci, jak má vypadat správný moderní elektromobil.

Rivian R1T
Nikoliv v červenci, ale až v září se (kvůli kritické situaci s dodávkami polovodičů) se dočkají zákazníci dodání plně elektrického pickupu Rivian R1T, který má konkurovat Cybertrucku od Tesly či Fordu F-150. Disponuje čtyřmi elektromotory, má dojezd až 643 kilometrů a slibuje ty nejlepší jízdní vlastnosti na silnici i v těžším terénu.

BMW iX
První elektromobil nové generace BMW je postavený na úplně nové modulární platformě, která poslouží i budoucím modelům značky. BMW iX je SUV s dojezdem více než 600 kilometrů, baterií s kapacitou přes 100 kWh a velikostně odpovídající modelu X5. Na trhu se objeví koncem letošního roku.

Testa Cybertruck
Navzdory nepříliš šťastné první prezentaci si elektromobil rezervovalo už více než milion zájemců. První z nich dostanou svůj elektrický pick-up s výkonem sportovního vozu nejdříve v závěru letošního roku.