Dnes, 16. listopadu 2024, by Eliška Junková oslavila své 124. narozeniny. Na její počest jsem připravil tento článek, ve kterém zjistíte, že nebyla jen skvělou automobilovou závodnicí, ale i inspirativní ženou, která za sebou stála a plnila si své nemalé sny.
Elišku Junková aneb „ženská, která nakopávala zadky chlapům“
Eliška Junková, vlastním jménem Alžběta Pospíšilová, byla česká automobilová závodnice a jedna z nejvýznamnějších žen v historii motoristického sportu. Narodila se 16. listopadu 1900 v Olomouci a její životní příběh je fascinujícím příkladem odvahy, dovednosti a průkopnictví v době, kdy ženy měly do světa automobilového závodění minimální přístup.
Před více než 100 lety se začala učit řídit a opravovat auta, což bylo u žen opravdu neobvyklé
Eliška Junková se v mládí zajímala o technologie, respektive stroje. Její vášeň pro automobily zesílila, když se v roce 1920 setkala se svým budoucím manželem Čenkem Junkem, nadšeným automobilovým závodníkem a podnikatelem. Čeněk ji přivedl k závodění a společně začali pracovat na rozvoji svých závodnických schopností. Eliška se od něj učila nejen řídit, ale také mechanické dovednosti, což tehdy bylo u žen velmi neobvyklé.
Eliška Junková jezdila s vozy Bugatti
První závod Eliška absolvovala jako spolujezdec, ale brzy začala závodit samostatně. Jejím talentem a vytrvalostí si získala uznání mezi závodníky, a to nejen v Československu, ale i na mezinárodní scéně. Jezdila s vozy Bugatti, které byly známé svou výkonností a technickou náročností. Eliška tato auta řídila s obdivuhodnou jistotou a dosáhla úspěchů, kterých si svět motoristického sportu nemohl nevšimnout.
Největším úspěchem Elišky Junkové byl zisk 5. místa v nebezpečném závodě Targa Florio 1928
Jedním z největších úspěchů Elišky Junkové byl závod Targa Florio na Sicílii, který se považoval za jeden z nejnáročnějších závodů té doby. V roce 1928 byla jedinou ženou, která se zúčastnila tohoto slavného závodu, a navzdory obtížnému terénu se jí podařilo držet krok s nejlepšími světovými závodníky. Na Targa Florio, kde závodila proti těm nejlepším, obsadila páté místo, což byl mimořádný úspěch. V kategorii do 5 litrů byla dokonce první. Tento úspěch je dodnes považován za jeden z nejlepších ženských výsledků v motoristickém sportu.
Kariéru Eliška Junková ukončila v roce 1928, kdy při závodě na Nürburgringu tragicky zahynul její manžel Čeněk Junek
V roce 1928 při závodě na Nürburgringu tragicky zahynul její manžel Čeněk Junek. Tato tragédie Elišku hluboce zasáhla a rozhodla se ukončit svou závodní kariéru. I přesto, že už závodění zanechala, zůstala významnou osobností československého automobilového průmyslu a podporovala motoristický sport po celý zbytek svého života.
Elišce Junkové se přezdívalo „Královna volantu“
Eliška Junková zůstává ikonou nejen českého, ale i světového motoristického sportu. Její odvaha a průkopnický duch inspirovaly mnoho žen a otevřely cestu pro další generace automobilových závodnic. Zapsala se do historie jako „Královna volantu“ a byla respektována a obdivována i svými mužskými soupeři. Dnes ji automobiloví nadšenci po celém světě vnímají jako legendu, která dokázala prorazit ve světě, kde dominovali muži.
Eliška Junková zemřela v 93 letech, pohřbená je na Vinohradském hřbitově
Život Elišky Junkové je příběhem odhodlání, síly a vášně k automobilům. Její životní úspěchy, ale i strasti, ukazují, že byla výjimečnou osobností, která předběhla svou dobu. Zemřela 5. ledna 1994 ve věku 93 let. Její hrob můžete navštívit na Vinohradském hřbitově v Praze.
Zdroj fotografií Elišky Junkové: Wikimedia Commons