Historie vozů Factory Five Racing Mk4 Roadster sahá hluboko do minulého století k muži jménem Carroll Shelby. Toho můžete znát nejen díky tomu, že se stal váženým úpravcem Fordů, především Mustangů, ale vděčíme mu i za legendární stroj jménem Ford GT40. Ten v letech 1966 až 1969 porážel Ferrari ve vytrvalostních závodech, čímž na dlouhých 58 let ukončil éru Ferrari v Le Mans. Jeho snem bylo postavit nejrychlejší sériové auto na světě. Proto se ještě před GT40, v roce 1961, vydal do automobilky AC, které předložil návrh vyrábět jejich roadster Ace s osmiválcem. Vedení značky souhlasilo, ale požadovalo, aby Carroll našel vhodný motor. Ten prvně žádal u Chevroletu, ale tam ho odmítli, protože už vyráběli svůj sportovní vůz Corvette, kterému by nové auto tvořilo konkurenci. Nakonec skončil u Fordu, kde mu dali k dispozici jejich motory. Tak vznikl legendární stroj AC Cobra. Ve verzi III 427 se roku 1965 stal sériovým autem s nejvyšší maximální rychlostí. Rozjel se na tehdy vysokých 266 km/h, čímž překonal italský supersport s americkou technikou – Iso Grifo s rychlostí 259 km/h. AC Cobra byl sesazen až o 2 roky později italským Lamborghini Miura P400, které se rozjelo na 275 km/h. Více o nejrychlejších autech v článku Nejrychlejší auta historie – Od roku 1948 posun z 201 na 490 km/h.

Jelikož AC Cobra je oblíbeným autem, vzniklo mnoho firem, které staví jeho repliky. Factory Five Racing je pravděpodobně tou nejlepší z nich, jejich výtvory se snad ani nedají označovat za repliky, jsou to spíše moderní reinkarnace. Své vozy staví podle návrhů AC Cobra, ale v útrobách se nachází modernější technika. Díky tomu jde o skvěle ovladatelná a velmi rychlá auta použitelná i v dnešním světě. Jezdící sochy od Factory Five Racing získaly nespočet ocenění za design. Zároveň se jejich vozům daří na různých závodních polích. Historie Factory Five Racing sahá více než 20 let do minulosti.

Nejzajímavější na tom všem je, že si nemusíte kupovat hotové auto, ale můžete si ho poskládat sami. Prodává se totiž jako „stavebnice“, kterou si vlastnoručně postavíte. A možnosti konfigurace jsou takřka nekonečné, což zajišťuje exkluzivitu každého auta od Factory Five Racing. Můžete si vybírat z různých motorů V8, které samozřejmě dodává Ford. V nabídce je mnoho výfukových systémů, podvozků, brzd a dalšího. Chcete auto s posilovačem nebo bez? To je taky jen na vás. Mimochodem, ty nejlepší kousky, na kterých majitelé nešetřili, jezdí okolo 315 km/h. Šílené, co? Tato auta totiž zpravidla produkují přes 400, často i přes 500 koní. V angličáku, který váží okolo 1 tuny!

Kolik taková hračka stojí? Zase záleží na vás. Pokud máte dárcovské auto (starší Mustang), koupíte si jen část kitu za necelých 15 000 USD. Rozsáhlejší kit stojí okolo 20 000 USD, přičemž si můžete připlácet za nespočet vylepšení. Taky si můžete pořídit hotové auto. Jedno takové teď prodávají v Auta Super za cenu 2 999 000 Kč. Má 5.8-litrový V8 OHV Stroker od Fordu, který dostal úpravu BluePrint Engines se vstřikováním Holley Snipe EFI, díky čemuž produkuje výkon 420 koní a točivý moment 420 Nm. Pětistupňová manuální převodovka je Tremec TKO 600. Samozřejmostí je samosvorný diferenciál. Jak už bývá u Factory Five Racing zvykem, na autě jsou stavitelné tlumiče KONI. Vůz s trubkovým rámem typu H má nezávislé zavěšení, víceprvkovou nápravu vpředu i vzadu.

Zdroj: Auta Super, Factory Five Racing

Placený článek.