Ford dnes potěšil všechny automobilové fanoušky, protože v záplavě hybridů a elektromobilů představil nejšílenější Mustang historie. Přivítejte Mustang GTD, který bude stát minimálně 300 000 USD (přes 6.6 milionu Kč).

Ford má příští rok v plánu startovat v Le Mans s vozem Mustang GT3, kterým bylo GTD inspirováno. Defacto jde o závodní auto na značkách, něco jako Porsche 911 GT3 RS. A k tomu zřejmě nebude mít daleko, protože Ford slibuje, že Nürburgring obkrouží za méně než 7 minut, přičemž zmíněné Porsche dalo 6:44.85. Označení GTD odkazuje na závodní třídu IMSA GTD, což je zkratka pro vozy vyrobené podle technických předpisů FIA GT3.

Tento vůz má většinu dílů z karbonu a za příplatek dostanete aerodynamický balíček, který obsahuje hydraulické přední klapky, karbonový kryt podvozku a aktivní zadní křídlo. Ve standardu se můžete těšit z 20″ kovaných kol, za příplatek z hořčíkových s pneumatikami o šířce 325 milimetrů vpředu a 345 milimetrů vzadu. Podvozek Ford označuje jako semi-aktivní, dokáže měnit nejen tuhost, ale i světlou výšku. V okruhovém režimu se sníží o 40 milimetrů. Zadní zavěšení je typu push-rod a samozřejmostí jsou karbonkeramické brzdy.

O pohon se stará 5.2-litrový V8 s kompresorem, který má produkovat přes 800 koní a točit až 7500 ot./min. Dvouspojková převodovka se přestěhovala dozadu (transaxle), díky čemuž se auto blíží ideálnímu vyvážení v poměru 50:50. Kvůli tomuto řešení musel být značně zmenšen zavazadlový prostor. Na podrobnější informace ohledně výkonu, dynamiky a hmotnosti si budeme muset ještě chvíli počkat.

Fotografie interiéru Ford nezveřejnil, ale mají mu dominovat sedadla Recaro. Nejčastěji jsou prý zastoupeny materiály jako semiš, kůže a karbon. Připlatit půjdou prvky z titanu, které pochází z odstaveného letounu Lockheed Martin F-22.

Kolik Mustangů GTD se vyrobí, zatím nevíme, ale Ford si bude zákazníky vybírat sám. Podobně, jako tomu bylo u Fordu GT.

Zdroj: Ford