Shelby GT500, toto legendární jméno se objevilo u první a páté generace Mustanga. Automobilový svět si nejvýkonnější provedení oblíbil a začal ho ne uznávat, ale uctívat. A teď k nám přijíždí šestá generace v této verzi, která má být nejrychlejším, nejvýkonnějším a nejovladatelnějším sériovým Mustangem všech dob.

Při prvním pohledu mě zarazil design. Vypadá famózně, dravě, naštvaně, zlověstně, je to správně svalnatý Američan, ze kterého jde strach. Nicméně na trhu už je poměrně dlouho modernizovaná verze Mustanga 6. generace, no a zbrusu nový Shelby GT500 má stále masku toho předchozího, což je škoda. Ta faceliftová totiž vypadá o něco dynamičtěji. Můžete se o tom přesvědčit ZDE.

A podobné chyby nacházím i uvnitř. Dá se říct, že jde o sportovní náčiní, na což se snaží poukazovat i klasický Mustang GT 5.0 či Shelby GT350R. Ti mají mechanickou ruční brzdu a normální volič automatické převodovky. A Shelby GT500? Ten má místo páky automatu jen otočné kolečko a ruční brzda je elektrická. Proboha, proč? Když méně ostré verze to můžou mít hezky po staru. Tyto věci se hodí spíš do nějakého luxusního auta, ne do závoďáku na běžnou silnici. Sedadla vypadají skvěle, což platí i o volantu atd.

A co je pod kapotou? To Ford zatím neřekl, protože auto půjde do prodeje až na podzim 2019 a do té doby se na jeho technice bude ještě pracovat. Ujistili nás však, že výkon bude hodně přes 700 koní a točivý moment překročí 900 Nm. Vše má putovat na zadní kola přes sedmistupňovou dvouspojkovou převodovku. Taky už víme, že stovku dá zhruba za 3.5 sekundy a čtvrt míli zdolá pod 11 sekund.