Psal se rok 1977, když mladý Bodo Buschmann dojel ke svému otci do dealerství Mercedes v novém Porsche. Jeho otec mu tehdy řekl, že by měl jezdit pouze s Mercedesy. Pořídil si tak vrcholnou třídu S W116. Spokojený však nebyl. Dobové Mercedesy totiž sice byly luxusní a kvalitní, ale nikoli sportovní a husí kůži nahánějící, jako třeba Porsche. Bodo proto eSko upravil ke svým představám. Jeho práci začali obdivovat zákazníci otcova dealerství, takže pro ně začal stavět podobná auta. Zrodil se tak nápad založit tuningovou společnost. Se svým přítelem z univerzity Klausem Brackmannem založil společnost Brabus (název vznikl z prvních tří písmen příjmení obou mužů). Později Buschmann odkoupil podíl od Brackmanna. Po smrti v roce 2018 vedení společnosti převzal jeho syn Constantin Buschmann.

Když Mercedes odkoupil konkurenční společnost AMG, Brabus se stal největším a nejznámějším úpravcem těchto aut. Dnes si úpravy Brabus můžete objednat přímo v dealerstvích Mercedes-Benz. Jde o největšího úpravce automobilů na světě, který už byl dokonce povýšen na hodnost automobilky. V současnosti Brabus provozuje 5 továren. Zaměstnává přes 400 lidí v Německu a přes 2500 lidí po celém světě. Ti provádí všechny úpravy ručně (motory, podvozky, interiéry, exteriéry atd.) a vše podléhá nejpřísnějším kvalitativním normám. I proto je na takto upravené vozy klasická záruka.

Test – Mercedes-Benz E 350 CDI W212 Brabus (230 kW) 4Matic Airmatic: Dokonalá specifikace

Společnost zprvu nabízela různá vylepšení pro vlajkovou loď třídy S. Úspěch na sebe nenechal dlouho čekat a po pouhých 7 letech bylo otevřeno nové vývojové centrum. Zde se pracovalo na různých vylepšeních pro modely značky Mercedes. Zároveň nabízeli pomoc různým výrobcům s vylepšením jejich vozům. Takto vzniklo například Infiniti FX Vettel Edition.

Velký boom nastal v roce 1984 s osmiválcovým baby-Benzem 190 E. 276 koní v autě těchto rozměrů nemělo obdoby. O rok později byla představena upravená třída E W124, která měla koeficient odporu vzduchu pouze 0.26, což byl světový rekord. Průlomové monstrum pak vzniklo v roce 1992, kdy do W124 500 E namontovali 6.9 V12 s výkonem 501 koní. O 4 roky později vznikla šílenost Brabus E V12 7.3S s výkonem 574 koní. Tehdy šlo o nejrychlejší sedan světa (330 km/h). Velké dvanáctiválce byly později montovány i do dalších modelů. Brabus byl tak vyspělý, že karbon-keramické brzdy používal už od roku 1995.

Dnes jsou oblíbené nejen vrcholné úpravy, které svými výkony překonávají různé supersporty, ale i decentní vylepšení běžnějších modelů. Velké popularity se těší například offroadová třída G.

Fotografie: Auta Super