Elektromobil Ioniq 5 doslova „vyluxoval“ ocenění udělovaná na mezinárodním autosalonu v New Yorku. V anketě World Car Awards zvítězil ve všech kategoriích, v nichž byl nominovaný.

Dalo by se říct, že na stupně vítězů a světla ramp je tento elektrický fešák zvyklý. Od svého uvedení na trh v loňském roce si už vyzkoušel, jaké je to být Německým vozem roku, Britským vozem roku, Vozem roku podle časopisu Auto Extress a také Elektromobilem roku – v režii časopisu Auto Bild.

Porota sestavená ze 102 motoristických novinářů z 33 zemí celého světa v New Yorku usoudila, že elektrický crossover si zaslouží nejen hlavní cenu v kategorii designu, ale i nejvyšší ocenění mezi všemi elektromobily. A nakonec mu přisoudila i titul vůbec nejlepšího auta roku 2022.

Je vám označení Ioniq povědomé? Nepletete se, dříve se tak jmenoval samostatný model. Dnes je ale vůz Ioniq 5 prvním modelem stejnojmenné produktové řady značky, zahrnující akumulátorové elektromobily.

Otlačená kolena nehrozí

Automobilka si od nich hodně slibuje a plánuje jim velkou budoucnost – do roku 2030 hodlá představit 17 modelů (včetně luxusní značky Genesis) a za stejnou dobu také plánuje zvýšit jejich globální prodeje na 1,87 milionu vozů ročně.

Ioniq 5, který navazuje na dřívější koncept Hyundai 45, je postavený na platformě E-GMP, zkonstruované speciálně pro elektromobily. Platforma dovoluje větší vnitřní prostor. A protože u velké části kupujících lze předpokládat důraz na udržitelnost, automobilka v interiéru použila ekologické materiály a textilie, například ekologicky vyčiněnou kůži, trvale udržitelná vlákna a bio lak.

Auto je ideální pro mladou rodinu s potomky, čemuž odpovídá i objem zavazadlového prostoru. Pro všechny cestující je uvnitř dostatek místa, křeče v nohou ani otlačeniny nehrozí. A když už jsme u pohodlí, určitě vyzkoušejte, třeba při nabíjení, relaxační mód, kdy se sedadlo sklopí dolů a nohy si lze opřít o opěrku.

Pojízdná powerbanka

A jak se v Hyundai Ioniq5 jezdí? Můžete přepnout na sportovní režim, ale velké zázraky nečekejte. Sedí mu komfortní styl jízdy, čemuž odpovídá i velmi vydařené odhlučnění.

Největšími taháky tohoto modelu jsou dojezdová vzdálenost a nabíjení. Nová platforma E-GMP proces velmi urychluje – z 10 na 80 procent energie se dostanete za pouhých 18 minut. A dojezd u verzí vybavených pohonem zadních kol a sadou akumulátorů o kapacitě až 77,4 kWh dosahuje až k 480 km. Což je velmi slušné číslo.

A na závěr ještě jedna specialitka: určitě oceníte funkci V2L (Vehicle-to-Load), kdy pomocí adaptéru proměníte nabíjecí port v zásuvku a využijete elektromobil jako powerbanku „na kolech“. V kempu o prázdninách se to bude hodit.

Foto: Hyundai.cz