Společnost Hyundai Motor dnes představila model Hyundai BAYON, zcela nový crossover s prvky SUV, navržený specificky pro Evropu. BAYON bude jako SUV segmentu B nejnovějším a nejmenším členem rostoucí rodiny SUV značky Hyundai.

Zcela nový BAYON má kompaktní exteriér, prostorný interiér a dlouhý seznam inteligentních bezpečnostních systémů a funkcí z oblasti konektivity, což z něj dělá ve svém segmentu mimořádně výjimečný vůz. Zcela nový BAYON činí vyspělou techniku, bezpečnostní systémy a high-tech konektivitu dostupnou pro všechny.

V souladu se současnou strategií značky Hyundai pro označování SUV byl název BAYON inspirován vyhledávanou destinací pro dovolené. Bayonne, metropole francouzského Baskicka, leží v jedné z nejkrásnějších oblastí jihozápadní Francie. Společnost Hyundai se rozhodla pro evropské jméno, protože model BAYON navrhla tak, aby splňoval požadavky evropského trhu.

„V situaci, kdy obliba SUV na celém světě vytrvale roste, se Hyundai rozhodl rozšířit nabídku o model, který by byl vhodný pro jízdu v evropských městech a současně poskytoval dostatek prostoru podle požadavků zákazníků,“ říká Andreas-Christoph Hofmann, viceprezident společnosti Hyundai Motor Europe, odpovědný za marketing a produkt. „Díky nejlepší nabídce konektivity a bezpečnostních systémů ve své třídě, ostře řezanému a osobitému designu a využití etablované 48V technologie mild hybridního pohonu značky Hyundai je BAYON ve svém segmentu opravdu výjimečný.“

Včetně modelu BAYON představil Hyundai během pouhých 12 měsíců sedm nových, případně modernizovaných modelů – nebo dokonce 20 novinek, pokud započítáme všechny karosářské verze a varianty pohonů. Rok 2020 byl tak z hlediska omlazování a rozšiřování produktové řady rekordní.

Ostře řezaný a osobitý design

BAYON přináší svým tvarovým řešením nejnovější designové pojetí v rámci rodiny SUV značky Hyundai. Osobitost vzhledu je dána originálními atraktivními proporcemi i výraznými grafickými prvky. Navíc jasně zohledňuje designovou identitu značky Hyundai, vyjadřující „smyslnou sportovnost“, definovanou harmonií mezi proporcemi, architekturou, stylem a technologiemi. Tato nová interpretace „smyslné sportovnosti“ kombinuje emocionální hodnoty s inovativními řešeními.

„BAYON upevňuje směr vývoje designu SUV značky Hyundai svým ostře řezaným vzhledem a začleněním klíčových designových prvků, které jsou pro SUV značky Hyundai charakteristické,“ říká Luc Donckerwolke, kreativní ředitel společnosti Hyundai Motor Group. „Jedinečný a sebevědomý vzhled modelu BAYON umocněný výraznými liniemi a šípovitými světlomety jej staví do pozice opravdu výjimečného vozu v rostoucím evropském segmentu B-SUV.“

Vnější design

BAYON je charakterizován osobitým vnějším designem, jímž se zřetelně odlišuje od konkurence. Z davu vyčnívá díky jedinečným designovým řešením, technickému pojetí detailů a čistému vzhledu.

Široká maska chladiče na přídi se směrem dolů otvírá, čímž přispívá k dojmu stability. Jedinečný vzhled a architekturu vytvářejí třídílné hlavní světlomety v kombinaci s otvory pro přívod vzduchu. Horizontální pruh přívodů vzduchu umocňuje ve spojení se světly pro denní svícení šířku vozu, zatímco spodní ochranný panel potvrzuje identitu SUV.

Klínovitý tvar karoserie zvýrazňuje dynamická ramenní partie. Šípovitý střešní sloupek C přispívá k dynamické a neočekávané architektuře. Toto řešení, v kombinaci s ochrannými prvky na blatnících a bočních plochách, definuje celkově jedinečný charakter modelu.

Dynamiku střešních sloupků zvýrazňují zadní svítilny ve tvaru bumerangu, které jsou umístěny na samém okraji karoserie, čímž vzniká dojem mimořádné šířky. Stejnou funkci plní tenká horizontální linie spojující zadní svítilny. Tím také vzniká ladné propojení zádě a boků karoserie. Hranaté linie nad zadními podběhy dodávají této části karoserie na atraktivitě a intenzitě. Výrazná zadní partie a vizuálně prodloužené zadní okno patří mezi hlavní prvky jedinečného a expresivního designu zádě. Moderní vzhled završují koncové svítilny a ukazatele směru LED.

BAYON se dodává s 15“ ocelovými koly nebo s 16“ či 17“ koly z lehké slitiny.

Na výběr je celkem devět barev karoserie včetně nové barvy pro uvedení na trh, Mangrove Green. Několik barev karoserie může být na přání kombinováno s barevně odlišenou střechou v odstínu Phantom Black.

Prostornost a praktičnost

Hyundai BAYON poskytuje komfort a prostor pro přepravu zavazadel na vysoké úrovni, typické pro vozy kategorie SUV, avšak ve spojení s agilitou a hospodárností vozidla segmentu B. Zákazníci si díky kompaktním vnějším rozměrům a interiéru, který splňuje požadavky na rodinný automobil, mohou užívat to nejlepší z obou světů. Kompaktní rozměry a vynikající výhled z vozu všemi směry umožňují komfortní nastupování a snadné ovládání. Robustní konstrukce ve spojení s vyšší polohou sedadel poskytuje zákazníkům pocit bezpečí, jaký očekávají od SUV značky Hyundai.

BAYON vyniká navzdory svým kompaktním rozměrům také velkým objemem zavazadlového prostoru, který je 411 litrů při vzpřímených zadních sedadlech. Mezi výjimečné vlastnosti modelu BAYON tak patří i překvapivá prostornost a praktická využitelnost. Další zákaznickou výhodou je inteligentní kryt zavazadlového prostoru, který lze posunout podle polohy zadních opěradel tak, aby vždy zakrýval náklad.

Hyundai BAYON má vnější délku 4180 mm, vnější šířku 1775 mm a vnější výšku 1490 mm (nebo 1500 mm se 17“ koly). Jeho vnější rozměry představují tedy perfektní rovnováhu mezi požadavky na kompaktnost a praktičnost. Rozvor náprav je 2580 mm. Vynikající prostor pro nohy zaručuje mimořádný jízdní komfort všem cestujícím, ať sedí na předních sedadlech nebo vzadu. Cestující vpředu mají k dispozici prostor pro nohy 1072 mm, zatímco pro cestující vzadu je to 882 mm. BAYON standardně nabízí světlou výšku 165 mm.

Nejlepší bezpečnostní výbava ve své třídě

BAYON sdílí svou bezpečnou a robustní DNA s ostatními členy rodiny SUV Hyundai a jeho bezpečnostní výbava nemá konkurenci. BAYON ve svém segmentu vyniká také tím, že nabízí rozsáhlý soubor bezpečnostních systémů Hyundai SmartSense, z nichž mnohé jsou již součástí standardní výbavy.

BAYON se odlišuje od svých konkurentů rovněž řadou funkcí pro částečně autonomní jízdu. Asistent pro vedení vozu v jízdních pruzích LFA (Lane Following Assist) udržuje vozidlo uprostřed jízdního pruhu. Autonomní nouzové brzdění FCA (Forward Collision-Avoidance Assist) nejprve řidiče zvukově upozorní a v případě potřeby poté aktivuje brzdy, aby zabránil nehodě. Tato funkce zahrnuje kromě rozpoznávání vozidel, chodců a cyklistů také asistenta pro odbočování, který brzděním zabrání kolizi s protijedoucím vozidlem při odbočování vlevo na křižovatce. Další vyspělou funkcí je Chytrý tempomat NSCC (Navigation-based Smart Cruise Control) propojený s navigačním systémem, který využívá data navigačního systému vozidla k autonomnímu přizpůsobování rychlosti jízdy na dálnicích a rychlostních silnicích.

BAYON je vybaven také několika systémy, které decentně upozorní řidiče na jeho klesající pozornost. Asistent pro rozpoznávání únavy řidiče DAW (Driver Attention Warning) analyzuje jeho způsob řízení a na základě toho usuzuje na únavu nebo nepozornost. Tento asistent spolupracuje s funkcí Upozornění na rozjezd vozidla vpředu LVDA (Leading Vehicle Departure Alert), která upozorňuje řidiče, že se vozidlo vpředu rozjelo, například při čekání na semaforech, pokud včas nereaguje. Systém upozorňování na obsazená sedadla vzadu ROA (Rear Occupant Alert) navíc upozorní řidiče při vystupování z vozidla, že jeho senzory detekují pohyb na sedadlech vzadu. BAYON je díky tomu skvělým automobilem pro rodiny, protože poskytuje ještě vyšší úroveň bezpečnosti cestujícím na zadních sedadlech včetně dětí nebo domácích mazlíčků.

Nad bezpečnou jízdou v nízkých rychlostech nebo při parkování bdí další systémy. Asistent pro předcházení kolizím při couvání během parkování PCA-R (Parking Collision-Avoidance Assist – Reverse) upozorňuje řidiče a v případě potřeby brzdí, pokud při pomalém couvání detekuje za vozem překážku. Podobným způsobem pomáhá řidiči Aktivní upozornění na provoz za vozidlem RCCA (Rear Cross-Traffic Collision-Avoidance Assist), pokud couvá z parkovacího místa na vozovku s projíždějícími vozidly. A parkovací asistent PA (Parking Assist) umožňuje poloautomatické parkování díky vzájemné spolupráci rozmanitých senzorů a softwaru. Vůz tak pomůže řidiči snadno zaparkovat i do těsné mezery.

Systém eCall v případě nehody, která vyvolá aktivaci airbagů, automaticky přivolá záchranné služby. Cestující mohou tuto funkci využít také stisknutím příslušného tlačítka.

Zdroj: https://press.hyundai.cz/