Neustále projíždím inzertní servery, kde často hledám ostré hatchbacky. Jsou to auta za rozumné peníze, se kterými můžete jezdit denně a k tomu se s nimi skvěle pobavíte i při sportovní jízdě. Existuje jich opravdu mnoho. Zkoumat je tak můžete prakticky donekonečna. Na některé zajímavé se tak bohužel úplně zapomnělo. Jedním ze zapomenutých je i Alfa Romeo Brera 3.2 V6 Q4. A vlastně se ani není čemu divit. Jde o auto pro velice úzkou skupinu autíčkářů. Je to italský mix sportu a luxusu, zajímavost, kterou nikde jinde nenajdete.

Je to sportovní hatchback, kupé nebo shooting brake? Už jen okolo toho na internetu koluje spousta dohadů. Jedno je však jisté. Jde o nejvíc sexy elegána v kategorii. Charismatické linky karoserie, tubusové světlomety, extravagantní záď a čtveřice koncovek výfuku. Kdyby existovalo Ferrari pro chudé, vypadalo by přesně takto. Pochvalu zaslouží i interiér, minimálně z hlediska zpracování, materiálů a designu. Trochu horší už je to s praktičností. Pamatuju si, že kvůli panoramatické střeše jsem měl se svými 185 centimetry na mále. Zadní sedadla pak využijí jen cestující bez noh a nebo si z nich uděláte odkládací prostor. Kufr o objemu 300 litrů má nepraktický vstupní otvor.

Po stisku tlačítka s decentním štěknutím naskočí mohutný šestiválec, který se usadí na sametovém volnoběhu. A stejně klidný je jeho chod. Slušně zabírá už od nízkých otáček a lineárně graduje až k červenému poli za 6200 otáčkami. Bohužel už to ale není ten legendární šestiválec Busso s husí kůži nahánějícím zvukem a neutuchající chutí po otáčkách. Tento motor se nese spíš v klidnějším americkém stylu. K jeho projevu se hodí i manuální převodovka s poměrně dlouhými převody.

Řízení je strmé a příď auta na něho reaguje velice ochotně. Zpětné vazby ale příliš nenabídne. Podobně je na tom i podvozek. Umí být rychlý a překypuje jistotou, ale stále je z něho cítit komfortní naladění a cizí mu není ani nedotáčivost. Čtyřkolka zajišťuje výbornou trakci za všech podmínek a myslím si, že na sněhu bude s Brerou opravdová zábava. Dokážete si navíc představit, jak bláznivě bude u zimních radovánek vypadat? Jako elegantní dáma v luxusních šatech, která se jde pobít na fotbal.

Ve výsledku jde spíše o luxury-hatch než hot-hatch. Nejvíce mu sluší svižnější jízda, žádná palba na limitu. Je to cestovní GT se sportovním nádechem, jediné svého druhu. Vzpomínám si, že z žádného jiného auta jsem neměl tak smíšené pocity. Breru budete kvůli spoustě věcem nenávidět, ale pak se na ni podíváte a znova se zamilujete.

Fotografie: Alfa Romeo