Poslední roky se doslova roztrhl pytel s investováním do aut. Každý, kdo prodává byť jen trochu zajímavé auto se snaží kupující navést na myšlenku, že kvalitně investují své těžce vydělané peníze. To však v drtivé většině případů není pravda a žádný pohádkový zisk v budoucnu přijít nemusí. Podíváme se tedy na chyby při investování do aut. Zároveň si ukážeme, že i opravdové investiční vozy existují. Musíte však vybírat pečlivě a nekupovat jen kvůli budoucímu výdělku.

Nevybírejte auto jen za účelem výdělku. V první řadě by vám mělo dělat radost.

Zní to skvěle. Koupit auto, zavřít ho na 15 let do garáže a pak ho prodat za několikanásobek. Ale realita je někde úplně jinde. Hlavním důvodem ke koupi jakéhokoli zajímavého auta (krom těch pro běžný užitek), by měl být chtíč. Dané auto musíte kupovat kvůli tomu, že se vám líbí a mělo by primárně dělat radost. Ať už při zkoumání jeho tvarů v garáži nebo při víkendových projížďkách. Pokud nejste fanda do aut, dejte od investování do nich ruce pryč. V tomto případě totiž budete mít jen starost, na které dost možná v budoucnu nevyděláte. Naopak pokud vás auta baví, budete mít radost ze skvělého stroje a může se stát, že ho prodáte se ziskem nebo si minimálně podrží hodnotu.

Je potřeba si při koupi takového auta uvědomit, že uskladnění a údržba něco stojí. Ideálně potřebujete garáž, kde není vlhko a mráz. Zároveň je potřeba auto servisovat. Běžný servis je většinou bezproblémový, ale jakmile se něco pokazí (a věřte, že se to u staršího auta s velkou pravděpodobností stane), může být zaděláno na malér. Náhradní díly už se často nevyrábí a jejich pořízení tak může být zdlouhavé a velice nákladné. Pak člověk procitne a uvědomí si, že nemá investici, ale kasičku na peníze. Může se tedy stát, že dané auto prodáte se ziskem, ale taky se dá bez problému podívat do pořádného mínusu.

Morgan Plus Four

Každé starší auto není automaticky cenný youngtimer nebo veterán a už vůbec ne kvalitní investice.

Staré a ojedinělé automaticky neznamená, že jde o dobrou investici. Auto, které má být kvalitní investicí, musí plnit několik věcí. Originalita – žádné technické úpravy, přelakované karoserie či neoriginálně přečalouněné interiéry. Stav – čím lepší, tím cennější. Pokud koupíte auto v bídném stavu a neodborně ho opravíte, vysokou hodnotu nikdy mít nebude. Dokumentace – cenu zvyšuje i dobová dokumentace k danému vozu. Tím nejdůležitějším je vybrat správné auto – model, motorizaci a mnohdy i výbavu. Mnozí dnes dělají investici ze zachovalé Felicie, což je k smíchu. Kolik na ní ve výsledku vyděláte? A že místo 50 000 za 10 let dostanete třeba 200 000 Kč? To už takový zázrak není, když si započítáte uskladnění, servis, nějaké ty nervy a fakt, že se s takovým autem ani příjemně nesvezete.

Jak to tedy je? Investovat do aut? Určitě ano. Ale jen po pečlivém výběru, ideálně s posvěcením odborníků a v případě, že vám bude dělat radost, ne jen kvůli výdělku.Morgan Plus Four interiér vozu

Foto: Auta Super