Jak funguje čtyřkolka v Toyotě GR Yaris?

Už od představení Toyoty GR Yaris se setkávám s neustálým přirovnáváním k Fordu Focus RS Mk3. Lidé si často myslí, že mladší Yaris má podobný systém čtyřkolky. Méně často ji přirovnávají i k pohonům Mercedesu-AMG A 45 S nebo Audi RS 3 či VW Golf R, ale to je taky chyba, protože tato auta využívají čtyřkolky podobné té Fordí.

Ford využívá pohon Twinster od společnosti GKN Automotive. Skládá se z rozvodovky a kardanu vedoucího dozadu, kde je stálý úhlový převod takzvaně do rychla. Při plném sevření spojek má kardan nižší otáčky než poloosy, takže dvě mokré spojky (RDU) nahrazující klasický diferenciál jsou v neustálém prokluzu. Nejenže tím ovlivňují, kolik výkonu jde dozadu, ale i ho rozdělují mezi levé a pravé kolo. Dozadu umí poslat až 70% výkonu a z toho většinu na jediné kolo. Díky tomu umí vzbudit dojem zadokolky.

Toyota šla úplně jinou cestou. Není tady ani dříve populární řešení s mezinápravovým diferenciálem. GR Yaris využívá mezinápravovou vícelamelovou (12 lamel) spojku, která se dá přirovnat k té, kterou využívá známý pohon Haldex. Zajímavostí je, že zadní diferenciál má delší převodový poměr než ten přední (o 1%). Díky tomu dokáže poslat více výkonu dozadu i bez prokluzu předních kol. Tato čtyřkolka mohla být (a ve většině případech byla) vybavena dvojicí samosvorných diferenciálů typu Torsen, čímž se odlišuje od koncernových Haldexů. Oproti nim navíc umí měnit množství síly putující na zadní kola, a to pouhou změnou jízdního režimu. Dozadu lze poslat až 70% (režim Sport), v opačném případě 60% dopředu (režim Normal).

Výsledkem je velmi zajímavá čtyřkolka, která se řadí na samotný vrchol současného světa. O tom, jak se s GR Yarisem jezdí si můžete přečíst v samostatném testu.

Zdroj: Auta Super