Rik je můj kamarád, který se věnuje prémiovému dovozu automobilů ze zahraničí. Nejčastěji auta vozí z Německa, Belgie a Holandska, ale výjimkou nejsou ani jižní nebo naopak ty nejsevernější státy. Poradí s výběrem, auta pečlivě kontroluje a následně je schopný zajistit kompletní přihlášení i s STK. Mezi nejzajímavější auta jaká dovezl, patří jednoznačně Ferrari 812 GTS. Proto mě napadlo, že bych Rikovi mohl položit pár otázek, abychom se dozvěděli, jak takový dovoz probíhá. Více o jeho práci naleznete na webu expertnadovozy.cz.

Od zákazníka jsi dostal požadavek, že máš auto nejen dovézt, ale i vybrat. Jaká byla kritéria pro daný vůz?

Kritéria byla na první pohled jednoduchá, ale zároveň poměrně náročná. Najít totiž moderní supersport s pohonem zadních kol, ideálně s atmosférickým motorem, který nemá hybridní ústrojí, a navíc navíc disponuje prostornou kabinou i pro osoby vyššího vzrůstu, je oříšek.

Jaká auta byla ve výběru?

Vzpomínám, že ve výběru jsem měl Audi R8, Lamborghini Huracán, Ferrari F8 Tributo i nějaký ten McLaren. Výběr se rychle zúžil, když Audi vypadlo kvůli menší exkluzivitě, Huracán kvůli prostoru v kabině a zbylá dvojice pro přeplňované motory. Nakonec mě i samotného klienta nejvíce nadchlo Ferrari 812 GTS.

Proč zrovna Ferrari 812 GTS?

Jak už jsem říkal, bylo to auto, které nejlépe splňovalo kritéria zákazníka. Taky jsi mi ho sám doporučil a schválil, když jsi říkal, že jde o poslední nebo předposlední Ferrari s atmosféricky plněným V12 bez hybridního ústrojí, což by mohlo částečně eliminovat pokles ceny do budoucna. A proč GTS? Zvuk dvanáctiválce se střechou dole je nenahraditelný zážitek.

Když už jsi vybral a měl potvrzený model Ferrari 812 GTS, podle čeho jsi hledal ten ideální kus?

To už není náročný, jako spíše zdlouhavý proces. Je potřeba nechat si zaslat všechny informace o vozidle – kdy bylo vyrobeno, kam putovalo, jak bylo servisováno, a to i navzdory tomu, že námi hledané kusy měly najeto jen stovky nebo jednotky tisíc kilometrů. Dále jsem musel projít veškerou výbavu, zda-li nějaký podstatný prvek nechybí. Například auta bez systému Front suspension lift (zvedání přední nápravy) jsou pak takřka neprodejná.

Co obnáší, a jak náročné je prověřování stavu a historie u takového auta? Komunikoval jsi i s lidmi z Ferrari?

Je to vlastně taková klasika, fyzická prohlídka, prověření přes různé online servery, tady navíc prověření přímo u Ferrari.

Takže ses na auto jel/letěl podívat ještě před tím, než jsi pro něho jel s vozíkem?

Je to tak, prvně telefonické spojení a komunikace po mailu, následně jsem tam letěl, abych ho zkontroloval i fyzicky.

Můžeš čtenářům pro představu říct, jaké slevy dávají zahraniční prodejci běžných aut, a jak se smlouvá, zda-li vůbec i u těchto exotických aut?

Většinou je to ve stovkách euro, ale spíše se podaří domluvit třeba prodloužená záruka, prodává-li auto přímo dealerství dané značky. U těchto drahých aut se to hodně odvíjí od daného kusu, když prodejce ví, že prodává něco unikátního, mnohdy necukne ani o cent. Na druhou stranu, člověk se v těchto cenových relacích potýká se skvělým přístupem a ochotou prodejců.

Je samotný dovoz v něčem náročnější než dovoz běžných aut?

Vlastně ani ne. Stačí vzít krytý vozík určený k přepravě těchto aut. Samozřejmě si pak člověk automaticky dává větší pozor při nakládání i samotném dovozu.

Máš nějaké další poznatky z dovozu tohoto Ferrari? Třeba něco neobvyklého, co tě překvapilo?

Vlastně jen to, jak těžké je vybrat ideální model a kus, a to i navzdory tomu, že moderních supersportů je v dnešní době na prodej opravdu mnoho.

Zní to, že dovoz těchto aut tě baví, takže se v budoucnu můžeme těšit na další zajímavé kousky? Prozradíš nám, co dalšího je teď v plánu?

S dovozem Ferrari jsem si splnil jeden ze snů, kdy jsem po různých Porsche, Corvette, BMW M, AMG apod. dovezl i tohoto plnokrevníka. Beru to jako takovou metu. A ano, baví mě dovoz všech aut, těch speciálních obzvláště, takže počítejte s tím, že budou i další.