Profesionální individualizace vozů Porsche prováděná firmou TechArt už i v Česku

Společnost TechArt věnující se komplexním úpravám vozů značky Porsche byla založena v roce 1987. S tímto nápadem přišla dvojice Thomas Behringer a Matthias Krause. Původní sídlo bylo ve Fellbachu, ale už po dvou letech se přesunulo do Leonbergu, kde je dodnes.

Jde o jednoho z nejznámějších úpravců zaměřených čistě na vozy Porsche. Dlouhodobou tradici doplňuje kvalita a profesionalita. TechArtu se dokonce v letech 2008 a 2009 podařilo zvítězit na každoroční akci Tuner Grand Prix. A to s vozem TechArt GT Street RS založeným na Porsche 911 GT2 generace 997. Vítěz této akce je neoficiálně považován za nejlepšího úpravce na trhu.

TechArt se věnuje komplexním úpravám a záleží jen na zákazníkovi, jakou cestou se vydá. V nabídce jsou designové doplňky karoserie, kola nebo speciální lakování. Dle modelů je k dispozici taky několik stupňů úpravy motoru. Například model 911 ve verzi Turbo může dosahovat výkonu až 785 koní. Aby byla rychlost nejen vidět a cítit, ale i slyšet, jsou k dispozici i speciální výfukové systémy. O zastavení se pak postarají vylepšené brzdy. Skvělou ovladatelnost zajistí jeden z několika upravených podvozků. Zde se individualizaci meze nekladou a každý vůz, který projde úpravou TechArt, je výjimečný a jedinečný.

TechArt GTstreet R

Vlajková loď úpravce TechArt. Jde o stavbu, které jako základ posloužilo Porsche 911 Turbo S generace 992. Má kompletní bodykit, který zlepšuje přítlak a ještě utvrzuje v zaměření tohoto vozu – dobývání nejen silnic, ale i závodních okruhů. Bodykit zahrnuje například upravený nárazník, kapotu, blatníky, prahy, difuzor a masivní křídlo. Design téměř veškerých doplňku si můžete individualizovat dle vlastních představ (barva, druh karbonu atd.). Na výběr je ze dvou verzí – GTstreet R a GTstreet R Clubsport. Ten disponuje hlavně bezpečnostním rámem uvnitř kabiny. Ta je navíc přečalouněna dle přání zákazníka.

Hodnoty 3.8 litrového šestiválce boxer s dvojicí turbodmychadel lze zachovat na originálních hodnotách 650 koní a 800 Nm. Na stovku zrychlí za 2.7 sekundy a jede až 330 km/h. Druhou možností je Power Kit TA092/T1.1, který zvedá výkon na 710 koní a točivý moment na 900 Nm. Akcelerace z 0 na 100 km/h se zlepší na 2.6 sekundy, přičemž dvoustovkou už uhání za 8.1 sekundy. Ze 100 na 200 se odrazí za úctyhodný čas 5.2 sekundy. Maximální rychlost je 330 km/h. Vrcholnou úpravou je Power Kit TA092/T2.1. Ten zásobuje všechna čtyři kola přes sedmistupňový automat PDK hodnotami 785 koní a 950 Nm. Stovka je otázkou 2.5 sekundy, dvoustovka 7.6 a třístovka 20.2. Ze 100 na 200 km/h mu to zabere jen 4.7 sekundy. Maximálka poskočila na 350 km/h. Rychlejší Porsche dnes najdete jen stěží.

S navyšováním výkonu nechybí ani speciální výfukový systém, upravené brzdy a několik variant vylepšeného podvozku. Lze zanechat původní, dát vylepšené pružiny a nebo kompletní podvozek. Vrcholnou možností je podvozek Sport Chassis GT Street R.

Foto: AS Performance

Realizace TechArt bodykit Porsche 911 Turbo S