Škoda Octavia RS, Kodiaq RS a Superb 2.0 TSI Sportline. To jsou aktuálně všechny, řekněme sportovní modely Škodovky. Jenže, která tzv. sportovní Škodovka je nejlepší na běžné české okresce? Zřejmě pro vás bude překvapením, že to není ani jedno ze zmíněných RS. Na tento pomyslný trůn bych totiž posadil Scalu 1.5 TSI, kterou tentokrát testujeme. Níže vysvětlím, proč.

Vzhled a interiér

Do testu jsem se snažil dostat Scalu 1.5 TSI s manuálem v paketu Monte Carlo. Bohužel tato motorizace byla k mání jen ve verzi Style, takže co se sportovního vzhledu týče, jsou zde rezervy. Jestli jde o hezké nebo ošklivé auto, posuďte sami. Rozděluje lidi na dva tábory.

Interiér je sympatický. Příjemná jsou jednolitá sedadla i rozmístění ovládacích prvků (až na dotyková tlačítka). Místa je uvnitř dostatek a materiály jsou slušné. Sedět o kousek níž, je to super.

Každodenní jezdění

Po jízdě Scalou si člověk říká, k čemu vlastně Octavii? Scala je poměrně tichá, komfortní, lehce se řídí. Spotřeba se dlouhodobě pohybuje okolo 6 litrů, motor je kultivovaný. Nádrž má objem 50 litrů, takže na ni ujedete v pohodě 800 kilometrů. Pokud člověk nevyužije větší kufr, za Octavii bude připlácet zbytečně. Navíc v dalším odstavci zjistíte, že Octavia zdaleka nejezdí tak dobře jako menší sestřička. Mimochodem, tento kousek stojí okolo 520 tisíc a krom navigace mu nechybí takřka nic. Kdybych měl něco vytknout, budou to občasné rázy od zadní nápravy, čímž trpí většina nových koncernových aut.

Sportovní jízda

Scala s tímto motorem váží pouhých 1190 kilogramů. Proto se není čemu divit, když předvede, jak zatáčí. To auto je krásně lehké na předku, jenž bleskurychle reaguje na pokyny volantem. Řízení je lehké, podvozek hodný a auto si po klikatých silničkách elegantně tančí. Působí hezky vyváženě. Na běžné auto fakt super!

Mile překvapit dokáže i přeplňovaná patnáctistovka. Má lineární náběh výkonu a graduje až k omezovači okolo 6500 otáček. Kdo by to od moderního eko motoru čekal? Ve sportovním režimu i docela hbitě reaguje na plyn (na poměry běžných aut). Kulisa řazení není úplně nejlíp sladěná se spojkou, ale to už bych od klasické Scaly chtěl moc. Taky dlouhé převody trochu ubírají dynamice motoru. Ta je ovšem i tak solidní (stará Audi A4 1.8 Turbo 110 kW nestačí a v přímce se nechytá ani Superb 2.0 TDI 125 kW).

Co s ní?

Jasně, v sériové podobě tomu něco chybí a asi se víc pobavíte v Octavii RS 2.0 TSI. Ovšem… Doladil bych pár detailů, které Scalu posunou o kus dál. A ani by to nemuselo být přehnaně drahé. Stačilo by trochu naladit podvozek, chipnout motor na nějakých 190 koní a 290 Nm a obout pořádné pneumatiky. Ještě by bylo hrozně fajn do toho sehnat samosvorný diferenciál, ale to už přeháním. Myslím si, že podvozek okolo 20-30 tisíc Kč uděláte a kvalitní úprava řídící jednotky vyjde na 15 tisíc Kč. A že to jde, dokazuje ABT v Německu, které přesně takovou Scalu prodává v limitované 500 kusové sérii Edition S. Akorát tam stojí v přepočtu 872 000 Kč. Pokud u nás dostanete drobnou slevu, i s úpravami zdaleka nepřekročíte 550 tisíc Kč. A budete mít auto, které si rozhodně bude moct říkat alespoň baby hot-hatch a na okresce potrápí spoustu rychlých aut.

Verdikt

Scala 1.5 TSI je fakt povedené auto. Za mě nejlepší Škodovka aktuální nabídky, co se týče poměru cana/schopnosti. Navíc ji snadno vylepšíte a půjde o svižného společníka na běžné jezdění. Není to sice úplně zábavné auto, ale který koncern ano. Za to jde o velice fajn spotřební zboží. Dávám 8+ hvězdiček z 10.

  • Odhlučnění

  • Příjemně se řídí

  • Lehkost v zatáčkách

  • Povedený motor

  • Neexistuje verze RS

  • Po každém nastartování je aktivní systém jízdy v pruzích

  • Sladění spojky a kulisy řazení

  • Dlouhé převody

Technické parametry

Motor: 1498 ccm L4 Turbo
Výkon: 150 koní při 5000-6000 ot./min.
Točivý moment: 250 Nm při 1500-3500 ot./min.
Převodovka: 6-st. manuální
Pohon: FWD
Hmotnost: 1190 kilogramů
0-100 km/h: 8.2 sekundy
Maximální rychlost: 220 km/h
Spotřeba: 9 litrů
Objem kufru: 520 litrů