Prvním autem s navigací byla Honda Accord z roku 1981. Příplatek se jmenoval Electro Gyro-Cator a stál tehdy šílených 2750 dolarů.

Dnes už není navigace v automobilech ničím výjimečným. Naopak téměř každý nový vůz ji má nebo ji lze minimálně za pár tisíc připlatit. Napadlo vás ale, jaké auto mělo úplně první navigaci? Tím autem byla Honda Accord představená v srpnu roku 1981. Zapomeňte však na satelitní navádění GPS, fungovala na jiném, velice složitém principu. A taky nebyla levná. Ve svojí době tento příplatek Electro Gyro-Cator stál 300 000 jenů, což činilo zhruba 2750 dolarů. Nutno podotknout, že to je téměř čtvrtina ceny celé Hondy Accord.

Kompletní systém je velice složitý a úctyhodně promyšlený. Stojí především na gyroskopu umístěném v komoře naplněné plynem. Gyroskop zaznamenával všechny pohyby auta – akceleraci, deceleraci nebo zatáčení. Dále navigační systém mechanicky čerpal informace o rychlosti a ujeté dráze.

Jak se navigace zapínala? Taky složitě. Určitě nešlo jen o pouhé stisknutí tlačítka a zadání adresy. Používala se sada map vytištěných na průhledné fólie. Mapu byla potřeba vložit do navigace tak, aby se světelná tečka shodovala s reálnou pozicí auta. Světelná tečka poté putovala po mapě a ukazovala, kde se právě nacházíte. Jakmile jste se dostali na okraj mapy, byla potřeba ji vyměnit za další.

Pokud byste takto jedinečný vůz chtěli pořídit, s největší pravděpodobností máte smůlu. Accordů s navigací se prodalo absolutní minimum, a to hlavně kvůli neuvěřitelně vysoké cenovce. V prodeji byla pouhý rok. Pakliže ji chcete vidět na vlastní oči, budete se muset vydat do jednoho z technických muzeí v Japonsku.