Pokud byste stále nebyli rozhodnutí, jestli to tam hodíte Pavlovi nebo Babišovi, po tomto článku budete mít jasno. Můžete se totiž rozhodnout podle sympatií k tomu, jakými auty kandidáti na prezidenta republiky Petr Pavel a Andrej Babiš jezdí. Hodně bude záležet na tom, jestli jste klasičtí autíčkáři nebo moderní fanoušci elektromobility.

Auta Andreje Babiše – Škoda Enyaq Coupé RS iV a SUV Mercedes s 5.5-litrovým V8 BiTurbo

Andrej Babiš se 5. června roku 2022 pochlubil, že si pořídil nové auto. Sám k tomu dodal: „Udělal jsem si radost, Škoda ENYAQ COUPÉ RS iV. Moje první elektroauto. Čekal jsem na něj přes půl roku.“ Jedná se o nejvýkonnější sériovou Škodovku historie, 2255-kilogramového cvalíka. Jeho dva elektromotory produkují výkon 300 koní a točivý moment 460 Nm. Poháněna jsou všechna kola, která Enyaq odrazí z 0 na 100 km/h za 6.5 sekundy a maximální rychlost je elektronicky omezena na 180 km/h. Více o tomto autě si můžete přečíst v mém testu -Škoda Enyaq Coupé RS iV Mamba Green: Proč bych si vybral klasický Sportline 80x?

V dřívějších dobách Andrej Babiš jezdil v Mini Cooperu D Clubman (ve Francii) a Mercedesu ML (tento konkrétní kus si potom koupil fotbalista Martin Fenin). A pokud vám u zmíněných aut chybí výkon, Andrej si trochu zlepší reputaci posledním kouskem – Mercedes-Benz GLS 63 AMG. Ten má 5.5-litrový V8 BiTurbo s výkonem 585 koní a točivým momentem 760 Nm. S hmotností 2580 kilogramů zvládne akcelerovat z 0 na 100 km/h za 4.6 sekundy a jede 250 km/h. V tom je viděn nejčastěji, častěji než v elektrickém Enyaqu.

Auta Petra Pavla, hot-hatch na každý den a BMW M2 na víkendy

Petr Pavel už dlouhodobě využívá Volkswagen Golf GTI VI. Autem jezdí prakticky denně. Líbí se mu, jak skvěle kombinuje praktičnost s výkony. Pod jeho kapotou je 2.0-litrový čtyřválec turbo, který dává k dispozici 211 koní a 281 Nm. Váží 1393 kilogramů. Stovkou jede za 6.9 sekundy a zvládá 240 km/h. Více si můžete přečíst v jednom z mých starších testů – Volkswagen Golf GTI VI: Příjemný hot-hatch bez emocí.

Ještě zajímavějším kouskem v jeho garáži je BMW M2. To využívá pro pobavení a projížďky na vyčištění hlavy (k tomu má ještě hromadu motorek). Nikde není zmíněno, jestli jde o původní M2 nebo M2 Competition po modernizaci. Verze Competition má 3.0-litrový řadový šestiválec twin-turbo, který zadní kola zásobuje výkonem 410 koní a točivým momentem 550 Nm. Váží 1650 kilogramů a z 0 na 100 km/h zrychlí za 4.2 sekundy. Maximální rychlost je 280 km/h. Více si můžete přečíst v testu upraveného kousku – BMW M2 Competition Stage 2 (540 koní): Vítejte v podsvětí.