Nový Jeep Wrangler je krásným kusem techniky a jedním z posledních pravých offroadů planety. Jenže teď se ukazuje další Američan, který stojí na jeho základech. Přivítejte Gladiatora, pick-up, na němž se mi líbí úplně vše.

Světlo světa spatřily dvě verze, jedna z pevnou střechou a druhá s plátěnou, která je působivá. Dá se totiž stáhnout střecha, dál lze vyklopit čelní sklo (stejně jako u starých Jeepů) a dokonce můžete oddělat dveře! Potom vzniká nádherná výletní kára. Samotný design karoserie je dokonalý, svalnaté blatníky, minimální nájezdové úhly, retro maska, kapota s agresivními výdechy a mohutné terénní pneumatiky. Mimochodem na korbu lze naložit až 725 kilogramů a za autem můžete táhnout přívěs o hmotnosti 3470 kilogramů. Obdivuhodné jsou i nájezdové úhly, 43.6° vpředu, 26° vzadu a přejezdový 20,3°. Brodivost je nadprůměrných 762 mm.

Pod kapotou se ukrývají dva motory, jeden vznětový, druhý zážehový. Benzinový V6 Pentastar o objemu 3.6 litru má 285 koní a 352 Nm, nafotvý V6 EcoDiesel 3.0 litru disponuje výkonem 260 koní a točivým momentem 600 Nm. Oba můžou být propojené s šestistupňovým manuálem nebo osmistupňovým automatem. Samozřejmostí je, že celé auto sedí na rámu a má pohon všech kol, v té nejvíc hardcore verzi má dokonce tři uzávěrky diferenciálů. Až někde zapadnete, už vás zřejmě nic nevytáhne, minimálně ne auto ani žádný obyčejný traktor.

Líbí se mi, že Jeep vytvořil naprosto zbytečné auto, které je úplně k ničemu. A přesně to je na něm úžasné. Je to auto pro fanoušky, na zábavné víkendy v přírodě za každého počasí. Zřejmě ho nepotřebuje nikdo na světě, ale garantuji vám, že skoro každý ho bude chtít.