Dalo by se polemizovat, jestli existuje větší rally legendy než Audi Quattro. I to je jedním z důvodů, proč jejich ceny letí vzhůru a ty nejostřejší verze stojí tolik, kolik si normální smrtelník nikdy nevydělá. Jenže teď je na prodej opravdová rarita, jeden z 220 vyrobených exemplářů Audi Sport Quattro, což byla edice k homologaci závodního speciálu.

Tento kousek byl dodaný 8. 8. 1985 a od té doby měl pouze jednoho majitele, který se pečlivě staral. Auto má všechny části původní, takže je to nádherný originál. Pouze motor byl po 32 000 kilometrech vyměněn kvůli známé konstrukční chybě, čemuž se nevyhnete skoro u žádného kusu. Aktuálně má na tachometru necelých 72 000 kilometrů a vše je podloženo kompletně zdokumentovanou historií. Ať inzerát zkoumáme sebelíp, tak žádnou chybu najít nemůžeme. I to je důvodem ke krásné ceně 475 000 Euro, což je zhruba 12 000 000 Kč. Za to byste mohli mít třeba luxusní Bentley Flying Spur a k tomu nadupaný supersport Ferrari 488 GTB, nebo krásnou vilu s velkou zahradou.

Pod kapotou tohoto krasavce je 2.1 litrový pětiválec turbo, jenž na všechna kola přes pětistupňový manuál posílá výkon 225 kW. Nezávislé zavěšení všech kol, příčné zkrutné stabilizátory, vinuté pružiny a čtveřice vnitřně chlazených kotoučů se čtyřpístkovými třmeny… To vše a mnohem víc zajišťuje dokonalou trakci a nepřekonatelné jízdní vlastnosti. Dost možná nejzajímavější změnou oproti standardnímu Quattru je zkrácený rozvor o 320 milimetrů.

Jen málo legend se může pyšnit takovými úspěchy jako Audi Sportquattro, takže pokud máte 12 milionů, neváhejte a běžte si ho koupit. My na něho bohužel nemáme. Za zmínku stojí i místo, kde je toto auto na prodej. Jedná se o Classic Remise v Berlíně, což je sen, hračkářství pro velké kluky. Já sám jsem si na tomto místě pořídil svou čtyřkolovou lásku.