Často dostávám otázku, kolik stojí nabití elektromobilu? O kolik je vlastně provoz elektromobilu levnější než auta s běžným spalovacím motorem? To jsou na první pohled jednoduché, ale ve výsledku docela složité otázky. Záleží totiž na několika aspektech. V první řadě na tom, za kolik korun máte kWh. Je totiž velký cenový rozdíl, jestli nabíjíte na veřejných stanicích nebo v noci doma. Rozptyl je od 5 Kč do 15 Kč za kWh (nebo můžete mít solární panely na střeše). Taky záleží na typu auta a stylu jízdy. Průměrná spotřeba může být 15, ale i 25 kWh na 100 kilometrů.

Kvůli tomu jsem pro vás vytvořil jednoduchou kalkulačku níže. Do polí zadáte cenu paliva/elektrické energie, průměrnou spotřebu vybraného vozu a počet ujetých kilometrů. V posledním poli se dozvíte částku, kterou budete potřebovat na palivo/elektrickou energii pro daný počet kilometrů.

Pouhým tankováním a nabíjením však placení za auto nekončí. U elektromobilu ušetříte například za silniční daň (pro podnikatele 1200-4200 Kč ročně) nebo dálniční známku (roční 1500 Kč). Levnější je taky servis elektromobilu – nemusíte měnit olej, filtry a brzdy mají několikanásobně delší životnost. Když dáte za servis auta se spalovacím motorem 20 000 Kč ročně, u elektromobilu to může být klidně pouze 5 000 Kč. Naopak výměna baterie (výrobci dávají záruku +/- 8 let a 200 000 km) může vyjít na několik set tisíc korun, takže u ojetých elektromobilů je potřeba být na pozoru. Elektromobily jsou zároveň dražší než jejich ekvivalenty s benzinovým či naftovým motorem. Při rozhodování se mezi elektromotorem a spalovacím motorem tak musíte brát v potaz i tyto důležité věci.