Kenneth Henry „Ken“ Miles byl britsko-americký automobilový závodník a inženýr, který se proslavil svou prací pro automobilku Ford během 60. let. Narodil se 1. listopadu 1918 ve městě Sutton Coldfield v Anglii. Stal se jedním z klíčových hráčů na poli automobilových závodů, především díky spolupráci s Carrollem Shelbym, s nímž pracoval na vývoji závodních vozů značky Ford. Tento článek jsem si pro vás připravil na den jeho narozenin.

Ken Miles za Druhé světové války působil v britské armádě jako mechanik a řidič tanku

Dá se říct, že Ken Miles svou kariéru začal během Druhé světové války, kdy působil v britské armádě jako tankový mechanik a řidič. Po válce se rozhodl věnovat vášni, automobilovým závodům. Zprvu pracoval jako mechanik a závodník v Anglii. Úspěchy v motokárových a vytrvalostních závodech sportovních vozů mu brzy zajistily respekt u soupeřů.

V 50. letech se přestěhoval do USA, kde začal pracovat pro Carrolla Shelbyho a Ford

V 50. letech se Miles přestěhoval do USA, kde pokračoval v závodění a upravování vozidel. Jeho mechanické dovednosti a závodnický talent přitáhly pozornost Carrolla Shelbyho, legendárního amerického konstruktéra a závodníka, se kterým začal spolupracovat. Oba se dostali ke společnosti Ford Motor Company, ta hledala způsob, jak získat prestiž na poli mezinárodních závodů, ale hlavně chtěla porazit Ferrari v legendárním závodě 24 hodin Le Mans. To vedlo k projektu GT40, díky čemuž se zrodila jedna z největších legend mezi auty, Ford GT40. Proč chtěl Ford porazit Ferrari? Protože Ford chtěl tuto italskou automobilku koupit, ale Enzo Ferrari si to rozmyslel.

Ken Miles měl vyhrát 24 hodin Le Mans, ale pro demonstraci síly Fordu byl donucen zpomalit a projet cílem s týmovými kolegy, takže skončil druhý

Ken Miles hrál klíčovou roli při testování a vývoji Fordu GT40, jeho technické znalosti a zpětná vazba byly nedocenitelné. V roce 1966 se stal jedním z hlavních jezdců v týmu Ford při slavném závodě 24 hodin Le Mans. Spolu se svým spolujezdcem Denym Hulmem předváděli skvělý výkon, dokázali téměř celý závod dominovat. Nicméně kvůli strategickému rozhodnutí Fordu o společném finiši všech jejich vozů, Miles nakonec skončil „až“ na druhém místě, přestože si zasloužil vyhrát. Tento kontroverzní závěr zůstal jedním z nejdiskutovanějších momentů v historii automobilových závodů. A co se vlastně stalo? Pravidla závodu 24 hodin Le Mans stanovila, že v případě, že dva vozy projedou cílem ve stejný okamžik, vyhrává ten, který ujede větší vzdálenost. Protože závod začíná ze stání na startovní čáře, umístění vozu na startu se v cílovém výsledku zohledňuje. Miles a Hulme začínali závod více vpředu než jejich týmoví kolegové Bruce McLaren a Chris Amon. I když by oba vozy projely cílem vedle sebe, McLaren a Amon by byli vyhlášeni vítězi, protože museli od startu urazit o několik metrů větší vzdálenost. Když se Miles, Hulme, McLaren a Amon přiblížili k cílové čáře, McLaren a Amon se ocitli v pozici, kdy by kvůli vzdálenosti ujeté od startu byli vyhlášeni vítězi. Ford tak dosáhl svého trojitého finiše, demonstroval sílu, ale za cenu toho, že Miles přišel o vítězství, na které měl nárok.

Ken Miles tragicky zemřel během testování nového závodního auta

Po Le Mans se Ken Miles podílel na vývoji závodních vozů Ford. Během testovací jízdy s prototypem vozu J-car na okruhu Riverside v Kalifornii však tragicky zahynul 17. srpna 1966, když nad vozem ztratil kontrolu a vyletěl mimo trať. Smrt Kena Milese byla velkou ránou pro automobilový průmysl, zanechala smutek v komunitě závodníků i inženýrů z celého světa.

Ken Miles byl jednou z hlavních postav filmu Le Mans ’66

Ken Miles zůstává ikonou díky svému závodnickému umění, mechanickým dovednostem a oddanosti automobilovému sportu. Jeho život byl zpracován i v populárním filmu „Le Mans ’66“ (v originále „Ford v Ferrari“) z roku 2019, kde ho ztvárnil Christian Bale. Milesův příběh ukazuje, jak se může talentovaný a odhodlaný jedinec stát legendou a inspirovat další generace nejen závodníků, ale i automobilových inženýrů.