Kia EV6 získala v bezpečnostních testech Euro NCAP pět hvězdiček, což je vůbec nejvyšší bezpečnostní hodnocení. A aby toho nebylo málo, model se může pyšnit také titulem Ekologické auto roku 2021/2022… Řekněte, je tady někdo, kdo nechce mít doma Kia EV6?

Svého času si ti, kdo si chtěli pořídit auto, říkali něco jako: „Kia? Tak jestli nebudu mít na nic jiného…“ Doby, kdy jsme nad vozy této značky ohrnovali nos, jsou už ale dávno pryč. Loni se Kia stala třetí nejprodávanější značkou osobních automobilů. Zasloužila se o to hlavně modelová řada Kia Ceed a pak také SUV Sportage. Elektromobil Kia EV6 zvedá laťku ještě výš.

Je to auto, které nemáte šanci přehlédnout. Při samotné jízdě, kdy potěší svými kvalitami, ani zaparkované, protože to zas vítězí „na krásu“. Od pohledu ultramoderní elektromobil, který jako by na planetu Zemi dorazil z vesmíru, překvapí i svým interiérem. Ani stopa po nudě, nebo dokonce nekvalitně zpracovaných či levných materiálech. Mezi všemi displeji na sebe strhává pozornost velká dotyková obrazovka palubního systému. Reaguje bleskurychle, ovládání je intuitivní a krásně na ni uvidíte i na ostřejším slunci. A toho místa pro cestující!

EV6 zkrátka krásně zapadá do škatulky prémiových vozů, a co pak teprve na silnici! Korejci nezapomněli, že spousta řidičů si pořizuje auto i proto, že rádi řídí.

Kia EV6

Airbagy, pevný materiál, asistenti

K dispozici máte tři jízdní režimy, Normal, Sport a taky Eco, kdy dojezd v tomto nastavení má být až 420 kilometrů. A skutečně je. O rychlost ani stabilitu se nebojte. A jak se zdá, ani o bezpečí. Elektrický crossover EV6 nedávno získal vůbec nejvyšší ohodnocení v nárazových testech Euro NCAP.

Přesněji řečeno, vůz dosáhl 90% skóre za ochranu dospělých cestujících, 86 % za ochranu dětských pasažérů, 64 % za ochranu zranitelných účastníků silničního provozu včetně chodců a 87 % v kategorii bezpečnostních asistentů.

Tady se hodnocení vozu odvíjí od nabídky nejrůznějších technologií pro prevenci dopravních nehod. Ne každé auto má třeba systém sledování mrtvých úhlů, kdy zpětné kamery na každé straně vozu promítají obraz na přístrojový panel. V EV6 ho najdete. A taky sofistikovaný parkovací asistent, kdy ultrazvukové senzory doplňuje 360° kamerový pohled. Nebo systém, který sám najde místo k zaparkování a vůz tam sám vmanévruje – vy jen držíte zmáčknutý čudlík na palubní desce.

Bezpečnosti nejvíc napomáhá vysokopevnostní podvozková platforma E-GMP (Electric-Global Modular Platform) spolu s tuhou konstrukcí karoserie. Ta je z velké části vyrobená z ultravysokopevnostní oceli. A nezapomeňme na sedm propracovaných airbagů, včetně toho středového bočního.

KIA EV6

18 minut nabíjení? To se dá vydržet

No, a teď ta ekologie. Možná byste řekli, že elektrauto dostane cenu v soutěži už tak nějak z podstaty. Není to pravda. Ocenění v rámci ankety Ekologické auto roku, která je součástí klání Auto roku a pořádá ji Svaz dovozců automobilů, získalo EV6 v konkurenci 15 dalších elektrifikovaných vozů.

Samotná automobilka považuje tento svůj crossover za revoluční. Nejen díky 800V dobíjecí architektuře, která významně zkracuje čas dobíjení. Z 10 na 80 % kapacity se totiž dostanete za 18 minut. Navíc máte dojezd až 528 kilometrů. (U Eco režimu je to méně, jak už jsme řekli, ale i tak slušná vzdálenost.) A technologie V2L (Vehicle-to-Load), která dovoluje využívat až 77,4kWh akumulátor jako externí powerbanku, to se na cestách báječně hodí.

Foto: Kia.com