Zbrusu nový Koenigsegg CC850 se inspiruje legendárním modelem CC8S. Švédská automobilka tvrdí, že jde o nejvýkonnější a nejrychlejší auto s manuální převodovkou. Má to však jeden malý háček, protože převodovka není úplně klasickým manuálem.

Jen stěží lze uvěřit, že od představení prvního Koenigseggu CC8S už uběhlo 20 let. Měl 4.7 litrový V8 s přeplňováním, jenž produkoval 655 koní výkonu a 752 Nm točivého momentu. Poháněna byla zadní kola a o přenos se staral šestistupňový manuál. Hmotnost auta byla pouhých 1175 kilogramů. Z 0 na 100 km/h tak CC8S zrychlil za 3.2 sekundy a uháněl rychlostí až 386 km/h.

Nepřímý nástupce CC850 má 2x přeplňovaný V8 5.0 litru původem z modelu Jesko. Generuje výkon 1385 koní a 1385 Nm. Zajímavá je hmotnost, která činí taktéž 1385 kilogramů.

Tím nejzajímavějším však nejsou parametry motoru ani hmotnost, ale řazení. CC850 má stejnou devítistupňovou převodovkou jako Jesko, ale navíc zde bylo přidáno i manuální řazení. Uvnitř tak najdete klasickou kulisu s šesti stupni (výběr z devíti stupňů v závislosti na jízdním režimu) a spojkový pedál. Ten spolupracuje s elektronikou automatu. Manuální řazení je tu tak čistě elektronické. Ale pocitově stejné, jako klasický manuál. Při špatném pouštění spojky vám CC850 normálně chcípne nebo začne cukat. Samozřejmostí je i plně automatický režim. Výsledek Koenigsegg nazývá TWMPAFMPC. Tato písmenka, která vypadají, jako by je vytáhlo dítě z písmenkové polívky, jsou „zkratkou“ pro The Worlds Most Powerful And Fastest Manual Production Car. 

Celkem vznikne 50 kusů na oslavu 50. narozenin zakladatele automobilky Christiana von Koenigsegga.