Když se roku 2003 představilo Lamborghini Gallardo, začalo se mu přezdívat baby-Lambo. Proč? Dle mnohých se krčilo ve stínu vlajkové lodě Murcielago, právě to tehdy bylo považováno za jediné pravé Lambo. Gallardu se však mnohé povedlo přesvědčit o opaku, takže jeho nástupce Huracán z roku 2014 mohl rovnou kráčet po červeném koberci. Když někam přijedete Huracánem, nikdo už nebude říkat, že jste si měli pořídit Aventador. Oproti Aventadoru navíc přiváží několik výhod, jednou z nich je dvouspojková převodvoka namísto oldschoolové robotizované. Jednou ze zajímavých edic Huracánu, kterou zřejmě neznáte, je 250-kusová limitka Avio.

Huracán Avio byl na autosalonu v Ženevě zastíněn modelem Centenario.

Limitovaná edice Avio byla představena 1. března na autosalonu v Ženevě, kde ji bohužel zastínil model Centenario slavící 100. narozeniny zakladatele automobilky Lamborghini, Ferruccia Lamborghiniho. Centenario vzniklo v počtu pouhých 40 kusů a cena startovala na 1.75 milionu €, takže i pro ty nejmovitější může být příliš velkým soustem. Reálněji už vypadá pořízení Huracána LP 610-4 Avio s tehdejší cenovkou přinejmenším 225 000 €, jenž dává vzpomenou na rok založené automobilky ze Sant’Agaty, zároveň vzdává hold letectví a kosmickému průmyslu, jelikož těmito odvětvími se již dekády inspirují karoserie těchto vozů. Nyní si tento Huracán Avio můžete koupit v Auta Super, kde stojí 6 999 000 Kč.

Huracán Avio oslavuje rok založení automobilky Lamborghini, dále vzdává hold letectví a kosmickému průmyslu.

Zákazníci si mohli vybírat z pěti laků karoserie, základ tvořil Grigio Falco s perleťovou povrchovou úpravou, dále byly k dispozici barvy Verde Turbine, Grigio Vulcano, Grigio Nibbio a Blu Grifo. Určitě jste si všimli dvojici pruhů na řidičově straně karoserie, jejich barvu si kupující vybírali sami, stejně jako barvu nitě k prošívání interiéru. Všimnout si můžete loga „L63“ na dveřích, to se nachází i na vnějších bočnicích sedadel. Uhádnete, co toto číslo označuje? Ano, správě, rok 1963, kdy byla založena automobilka Lamborghini. Plaketka označující limitovanou edici se nachází za oknem. Interiér je čalouněný kůží a Alcantarou. Kdo se chtěl ještě více odlišit, mohl využít individuální program Ad Personam.

Nepočítáme-li takřka neznámé limitky, zážehový desetiválec má pouze 12 aut.

Tím nejzajímavějším na předchůdci Lamborghini Gallardo byl desetiválcový motor, tehdy 5.0 V10. Naštěstí obdobnou jednotku využívá i Huracán, avšak ta má ve své nejaktuálnější formě objem 5.2-litru. Desetiválce jsou tak jedinečné, že za celou historii se objevily jen ve 12 vozech – Lamborghini Gallardo/Huracán, Dodge Viper/RAM, Porsche Carrera GT, Lexus LFA, Audi S6/RS6/S8/R8 a BMW M5/M6, alespoň nepočítáme-li nějaké neznámé limitky typu Wiesmann Roadster MF5 V10 či naftový V10 z VW Touareg V10 TDI. Huracánu sice bylo vyrobeno mnoho, ale díky jedinečnému motoru jednou půjde o vyhledávanou klasiku, obzvláště v těchto speciálních edicích.

5.2-litrový desetiválec disponuje výkonem 610 koní.

Již název LP 610-4 napovídá, že 5.2 V10 v Huracánu Avio produkuje výkon 610 koní při 8250 ot./min. a točivý moment 560 Nm při 6500 ot./min. Síly přenáší sedmistupňová dvouspojková převodovka a poháněna jsou všechna čtyři kola. Z 0 na 100 km/h akceleruje za 3.2 sekundy a dosahuje maximální rychlosti 325 km/h. O zastavení se starají šestipístkové třmeny s 380-milimetrovými kotouči vpředu čtyřpístkové s 356-milimetrovými vzadu, brzdy jsou samozřejmě karbonkeramické. Do asfaltu se zakusují pneumatiky 245/30 a 305/30 obuté na 20″ discích.

Zdroj fotografií: Auta Super