Mercedes G

Mercedes-Benz třídy G je živoucí legenda. Písmeno G v názvu znamená Geländewagen (terénní vůz). Silnice brázdí už od roku 1979. Málokdo ví, že z původního Géčka vznikl i vůz Peugeot P4. My se dnes podíváme na historii tohoto přeživšího dinosaura.

Samotný vývoj užitkového off-roadu W460 započal 7 let před odhalením. Na Géčku Mercedes spolupracoval s rakouskou firmou Steyr Daimler Puch. O startu rozhodla hlavně 20-tisícová objednávka íránské armády. Avšak po pádu režimu šáha Rézy Páhlavího byla objednávka zrušena. Jenže vývoj už byl v pokročilém stádiu a Daimler-Benz rozhodl, že vozidlo uvede na běžný trh. Trochu se počítalo i se zájmem německé armády, ale to se nenaplnilo. Zájem naopak projevilo Řecko a USA, stejně jako argentinská armáda. V roce 1983 Géčko dokonce vyhrálo slavný závod Rallye Paříž-Dakar.

Mercedes Benz G

V 89. roce bylo představeno luxusní provedení W463, které s několika modernizacemi vydrželo dlouhých 29 let. Za tu dobu se na trhu objevilo několik speciálních verzí, které jsou obdivovány dodnes. Nebereme-li v potaz kabriolet, tak první opravdu z řady vyčnívající provedení bylo G 55 AMG. Kousky s tímto označením se vyráběly v letech 1999 až 2012, během této doby proběhly dvě výraznější modernizace. Původní G 55 AMG disponovalo 5.4 litrovým V8 o výkonu 354 koní. Následně byl přidán kompresor, jenž zvedl výkon na kulatých 500 koní. S dalším faceliftem přibylo dalších 7. Následovala větší modernizace. Nástupcem G 55 AMG se stalo G 63 AMG. Kompresorový V8 byl nahrazen jen o 0.1 litru objemnějším motorem o stejném počtu válců. Ale o plnění se starala dvojice turbodmychadel. Výsledný výkon byl 536, později 571 koní. A to není vše, protože k dispozici byla ještě jedna, dnes již velice vzácná motorizace G 65 AMG. Do útrob off-roadového Géčka se nastěhoval mocný V12 6.0 BiTurbo, tehdejší klenot automobilky. Tento jedinečný agregát dosahoval výkonu 612, později až 630 koní. Cena vrcholného provedení mohla bez problému překročit hranici 8 milionů Kč.

Mercedes Benz třída G

Pokud se nestačíte divit, jaká Géčka brázdí silnice, posaďte se. Tím nejzvláštnějším je totiž G 63 AMG 6×6. Historie šestikolového provedení se začala psát v australské armádě. Ta měla 2000 těchto strojů ještě mnohem dřív, než světlo světa spatřila první civilní verze. O pohon všech šesti kol se staral 5.5 litrový V8 BiTurbo o výkonu 544 koní. Oblíbenosti se tento model těšil hlavně mezi šejky. Na písečné duny jako stvořený. Díky obrovskému úspěchu G 6×6 se v Mercedesu zamysleli a vytvořili další extrémní úkaz – G 500 4×4². A povedlo se, rozruch vzbuzuje jak v marketingových prospektech, tak na silnici. Největší předností je doslova neskutečná světlá výška 450 milimetrů. Výkon 422 koní zajišťuje 4.0 litrový V8 BiTurbo.

Mercedes Benz třída G

Na rozloučenou s generací W463 se ukázal ještě jeden extrém inspirovaný předchozí verzí – Mercedes Maybach G 650 Landaulet. Hned po 6×6 nejpodivuhodnější Géčko vůbec. Je kombinací všeho, co je něčím zajímavé. Nepřekonatelná světlá výška, stahovací střecha, luxusní interiér a motor z říše supersportů – 6.0 V12 BiTurbo s výkonem 585 koní a šíleným točivým momentem 1000 Nm.

Píše se rok 2018 a přichází zcela nová generace. I když na první pohled vypadá stejně, je úplně jiná. Je větší, ale zároveň lehčí. Interiér se posunul mílovými kroky vpřed směrem k luxusu a dokáže konkurovat nejedné prémiové limuzíně. Vylepšeny byly i jízdní vlastnosti. V terénu stále zdolá téměř cokoliv, ovšem už se neztratí ani při rychlé jízdě na silnici. Aktuálně nejzajímavějším provedením je AMG G 63. To má osmiválcové srdce o objemu 4.0-litru, které je podpořeno dvojicí turbodmychadel. Výkon 585 koní ho umí doslova katapultovat z místa.

Foto: https://www.autasuper.com/