První hot-hatche byly malé a měly atmosférické motory, což zaručovalo vysokou dávku zábavy. V této kategorii se ještě donedávna využíval stejný postup – nízká hmotnost a atmosférický motor, díky čemuž měly tyto splašené nákupní tašky retro nádech. Jenže pár let zpět se i v tomto segmentu začalo v honbě za vyšším výkonem a nižší spotřebou objevovat přeplňování. Ford Fiesta patří mezi nejznámější zástupce ostrých hatchbacků, tak jsme se rozhodli proti sobě postavit poslední atmosférickou a první přeplňovanou verzi.

Starší Fiesta je jednoduchá, nemá žádné agresivní doplňky, křídla nebo difuzory. Takže snadno splyne s davem. Ta novější křičí do světa. Mohutná a naštvaná maska vyhání ze silnice prémiové sedany, světla působí dynamickým dojmem a vzadu je křídlo i difuzor.

Uvnitř mladší Fiesta působí až moc naplněně, je zde hodně tlačítek, spousta záhybů a na ergonomii je potřeba si zvyknout. Pochvalu si naopak zaslouží nízký posed, který je přesným opakem tomu ve starším kousku, kde se sedí poměrně vysoko. Na druhou stranu je interiér mnohem jednodušší a tím pádem působí vzdušněji.

Na atmosférické stádo je potřeba umět přesně podřazovat a čekat. Nástup výkonu je lineární a s rostoucími otáčkami hezky graduje, což doprovází příjemný zvuk motoru. Na výjezdu ze zatáček je potřeba držet vyšší otáčky, potom je to malý rychlík. Reakce na plynový pedál jsou dobré, ale u atmosférického motoru bych to čekal ještě o něco lepší. Zpřevodování je krátké, což je výhoda při svižné jízdě, ale nevýhoda třeba na dálnicích.

Ačkoliv samotný výkon na papíře tak výrazně rozdílný není, v reálném světě nemá dvoulitr žádnou šanci a jedna-šestka mu doslova uletí za všech okolností. Motor má hrubý zvuk, který se vrývá pod kůži, s chutí jde po otáčkách a táhne jako zběsilý. Reakce na plyn jsou překvapivě podobně rychlé.

Čekal jsem, že starší Fiesta bude mít tužší a komunikativnější řízení, tvrdší spojku a bude míň pohodlná, ale mýlil jsem se. Řízení jde zlehka, spojka má delší chod a jízda je v rámci mezí komfortní. Kulisa řazení je přesná a podvozek drží jako přibitý. Ačkoliv se mírně naklání, tak stopu drží znamenitě a nedotáčivost v podstatě neexistuje. V zatáčkách není problém pohodit zadkem lehkým ťuknutím do brzdy nebo výrazným ubráním plynu, což je zábava!

Novější verze má tuhé řízení, krátkou spojku, sportovní kulisu řazení, tvrdé brzdy a nekompromisní podvozek. Zprvu kvůli tomuto tužšímu naladění působí těžkopádněji, ale není tomu tak. Řízení je rychlé a poskytuje dostatek zpětné vazby, podvozek je hravý a do toho ten motor… Nedotáčivost nepřichází ani při extrémně rychlé jízdě a podvozkáři zaslouží potlesk. Je to skvěle vyvážené auto.

Na okresce novější Fiesta tu starou překoná ve všech ohledech, je rychlejší i zábavnější. Jenže při denním soužití se neřídí tak snadno jako starší kousek. Navíc točení atmosférického motoru, neposedná záď, nižší hmotnost… To má taky něco do sebe, kouzlo zakladatelů této kategorie. Ford Fiesta ST 2.0 si zaslouží 7 hvězdiček, ST 1.6 Turbo o jednu víc.

Za propůjčení vozu děkujeme společnosti Auto ESA.

Technické parametry

AutoFord Fiesta ST 1.6 TFord Fiesta ST 2.0
Motor1798 ccm L4 Turbo1999 ccm L4
Výkon180 koní při 5700 ot./min.150 koní při 6000 ot./min.
Točivý moment240 Nm při 1600-5000 ot./min.190 Nm při 4500 ot./min.
Převodovka6-st. manuální5-st. manuální
PohonFWDFWD
Hmotnost1163 kilogramů1137 kilogramů
0-100 km/h6.9 sekundy8.4 sekundy
Maximální rychlost220 km/h208 km/h
Průměrná spotřeba9 litrů8 litrů
Objem kufru292 litrů283 litrů