O Mercedesu třídy S se říká, že je nejlepším autem na světě. Má kouzlo, je nadpřirozeně komfortní a vypadá majestátně. Jenže ne každý potřebuje čtyři dveře a prostorná zadní sedadla radši vymění za exkluzivitu. A přesně pro tyto lidi jsou modely CL, chcete-li S Coupé. Jsou stále pohodlné a luxusní, ale vše je ukryto pod sportovně střiženým oblekem. Mezi nejpopulárnější a nejdostupnější generace aktuálně patří C215 a C216, otázkou zůstává, jestli se vyplatí zaplatit mnohem víc peněz za novější verzi či nikoli.

Obě auta působí majestátně a mají sportovní nádech, ale C215 je sladěnější. Vypadá jako svalnatá atletka v dlouhých šatech, je zatraceně sexy. Má styl a při pohledu na něho až mrazí, je to exotika. Oproti tomu je C216 baculka s bujným dekoltem. Nevypadá špatně, přitahuje mě i okolí, ale z některých úhlů působí nabobtnaně a opuchle. Nicméně nelze mu odepřít fakt, že s ním víc zaujmete, je prostě dražší.

Uvnitř si jsou podobní, ale v každém ohledu je propracovanější C216. Jsou v něm honosnější materiály a hliníková tlačítka se zdají hodnotnější než ta plastová u C215. Rozměrově se shodují a překvapivě je dost místa i na zadních sedadlech. Vpředu nejsou sedadla, ale měkká křesla z babiččina obýváku, která dostala boční vedení. Vyloženě vytknout se jim nic moc nedá, taky ještě, aby ano, vždyť ve svojí době se CL řadilo mezi nejluxusnější coupé planety.

Při jízdě mě překvapuje, jak moc jsou si obě generace podobné. Po nastartování zaduní mohutné osmiválce a následuje ticho a klid. Jízda je plavná a ničím nerušená. Nicméně novější kousek zase ve všem působí dotaženěji. Je pohodlnější, líp odhlučněný a převodovka si s motorem více rozumí, takže řazení je hladší. Takový komfort jako v C216 nezažijete skoro v ničem, je to dokonalost. Jako doma jsou na dálnici, kde tahají z rukávu eso za esem a předvádí se v plné kráse. 200 km/h? Žádný problém, v naprostém tichu a pohodlí, taky směrová stabilita je při vysokých rychlostech fenomenální.

Kdo by čekal, že každé coupé musí být skvělé při rychlé jízdě na okreskách, bude zklamaný. Zde se obě auta chovají skoro stejně, hydraulický podvozek ABC zamezuje náklonům karoserie a přináší jistotu za všech okolností. Rychlosti je dostatek, někdo by si snad mohl říct, že až přehnaně moc, ale nějak to člověk nevnímá. V ostřejších zatáčkách se projevuje hmotnost, která táhne auto ven. Nicméně stačí trochu přidat plyn a zadek lehkým vybočením do strany vše srovná. Řízení má tužší starší generace, takže si připadám, že víc řídím. C215 jede v přímce slušně a dovnitř se line příjemný zvuk osmiválce, ale pár koní navíc by neuškodilo. Objemnější motor v C216 je parádní, silácky zabírá ve všech otáčkách, líbezně zní a poskytuje nemalé množství točivého momentu. Převodovky by však mohly v obou případech řadit rychleji. Je zvláštní s nimi jezdit rychle, je to podobné hraní Need for speed na počítači, krajina se mihá okolo oken nedpřirozenou rychlostí, jde hezky slyšet motor, ale od zbytku jste izolovaní. Stačí mačkat plyn, brzdu a zatáčet, je tak snadné s nimi jezdit rychle.

Od začátku je jasné, že novější verze je lepším autem, ale ne o moc. Jen je vše posunuto o jeden level výš k dokonalosti. Pokud bych potřeboval stroj na denní jezdění a chtěl vypadat bohatě, vyrazím pro Mercedes-Benz CL 500 C216, který si odváží 9 hvězdiček. Ale jestliže bych si měl vybrat auto na občasnou projížďku, zvolím Mercedes-Benz CL 500 C215 i navzdory tomu, že je ve všem lehce slabší. Vypadá totiž exkluzivněji a stojí mnohem míň peněz, zaslouží si 8 hvězdiček.

Za propůjčení vozu Mercedes-Benz CL 500 C216 děkujeme společnosti Auto ESA.

Technické parametry

Auto CL 500 C215 Facelift (2002-2006) CL 500 C216 (2006-2010)
Motor 4966 ccm V8 5461 ccm L6
Výkon 306 koní při 5600 ot./min. 388 koní při 6000 ot./min.
Točivý moment 460 Nm při 2700-4250 ot./min. 530 Nm při 2800-4800 ot./min.
Převodovka 7-st. automatická 7-st. automatická
Pohon RWD RWD
Hmotnost 1885 kilogramů 1995 kilogramů
0-100 km/h 6.1 sekundy 5.5 sekundy
Maximální rychlost 250 km/h 250 km/h
Průměrná spotřeba 13 litrů 13 litrů
Objem kufru 450 litrů 490 litrů