Renault Mégane R.S. 250 Cup vs Trophy 300

Jedu po oblíbené okresce v novém Mégane R.S. Trophy a nestačím se divit, jak brutálně je to auto rychlé. Funguje neskutečně. Ani tak se ale nemůžu zbavit myšlenky, že bych v tuto chvíli radši osedlával minulou generaci. Proto je potřeba postavit je vedle sebe a vše si ujasnit. Jaké jsou největší rozdíly dvou generací legendárního hot-hatche?

Vzhled a interiér

V první řadě novinka mnohem líp vypadá. Rozkročená karoserie, stylové LED svícení v nárazníku. Respekt budí z každého úhlu. Třetí generace vedle působí s trochou nadsázky jako vykulený ňouma. Chybí tam více agrese. Svým vzhledem neurazí, ale ani neokouzlí.

Doslova rozdíl světelných let je v interiéru. Nová generace sice nijak nevyčnívá nad konkurencí. Informační systém, použité materiály… Spíše průměr, než nějaký hit. Ale přesednete-li ze staršího kousku, připadáte si jako v jiném vesmíru. Trojka je uvnitř fakt slabá. U obou kousků musím pochválit skvělá sedadla, ale nevadilo by mi sedět ještě o kousek níž.

Každodenní jezdění

Drtivé K.O. v prvním kole po pár sekundách dává nová generace. Je dost tuhá, ale dá se s ní bez problému jezdit kdekoliv a kdykoliv. Za mě příjemný každodenní společník. Navíc má zadní dveře, takže se dá normálně nastoupit dozadu nebo dát nákup za sedadla. Znatelně přívětivější je i výbava. Jezdit denně s předchůdcem je otrava. Pořád musíte koukat na ošklivý interiér bez výbavy, uvnitř je hluk… Jo, zvládnout se to dá. Ale běžnou jízdu spíš přežíváte, než užíváte. Z hlediska spotřeby záleží na stylu jízdy. Ale v průměru o litr až dva je úspornější menší osmnáctistovka.

Sportovní jízda

Starší kousek zatím v každé disciplíně jednoznačně prohrál. Ale teď přichází jeho chvíle. Ne nadarmo se o něm mluví jako o jedné z nejlepších předokolek všech dob. A zde to jasně potvrzuje. Rychlé a sametově čisté řízení (jako byste zkrátili a zpřesnili to z BMW E46), nabroušený motor plivající v omezovači a kousavý podvozek. Udělejte řidičskou chybu. Třeba hrubě uberte v zatáčce nebo špatně brzděte a hned máte co dělat. Výlety dveřmi napřed mu nejsou cizí. Je to řidičská slast, kterou potřebujete ždímat pořád dokola. Úsměv od ucha k uchu zaručen. Co víc dodat? Královský hot-hatch. Jediná větší výtka putuje k řazení. Kulisa má nepříjemný chod a působí jako složená z lega.

Novější Megoš je rychlejší, za každé situace. Už jen na motor si v disciplíně 100-200 km/h bere skoro 3 sekundy náskok. Oba najdete v žebříčku 100-200 km/h. Kombinace vyšperkovaného podvozku, samosvoru a natáčení zadních kol zaručuje úžasnou obratnost. Zatáčky likviduje drtivým tempem. Ovšem natáčení zadních kol na mě občas působí trochu nedůvěryhodně, ale asi bych si zvykl. Dokonce nezmizela ani ta rozdováděnost. Můžu použít svoje oblíbené slovní spojení – tail happy. Nicméně oproti třetí generaci už je to víc Play station. Řízení je snadné, auto se chová nezáludně. Jo, je to zábava. Ale bohužel už nedokáže zježit chlupy. Není tam ta jiskra navíc. K jízdě na hraně nepotřebujete takové koule. To je následek toho, že se dá normálně používat jako příjemné daily, takže mu to můžeme prominout. Manuální převodovka působí stejně nedotaženě jako u předchůdce. Naopak automat je skvělý – rychlý, přesný, ale uvítal bych pádla protažená více dolů.

Mám-li porovnávat s dnešními hot-hatchi, rozhodně patří k těm řidičtějším. Z hlediska řízení mě ale o chlup víc bavil Focus ST (je ošklivější a pomalejší) a levnější i30 N taky moc neztrácí (má lepší řízení a skvělý manuál, ale je pomalejší a těžkopádnější). Pak tady máme nabroušený Civic Type R 10G a očekávaný Golf GTI Clubsport VIII, který určitě taky řekne své. Kategorie hot-hatchů je dnes tak nabitá, že Renault už není tak jednoznačným králem, jako kdysi. Splývá s ostatními.

Verdikt

Nový Mégane R.S. je lepší hot-hatch (rychlé, zábavné auto na každý den), ale rozhodně není záživnější okroskové či okruhové náčiní. Obě ta auta mám rád a baví mě. U novinky mě však trochu mrzí, že nedokáže utíkat konkurenci jako dřív. Když to přeženu, už je to pouze jedno auto z mnoha. Přidal bych mu trošku toho nekompromisního chování a míň civilizovanosti.

Mégane R.S. 250 Cup ode mě dostává 9 z 10 hvězdiček za jedinečnost. R.S. Trophy 300 se musí spokojit se 7 a půl hvězdičkami z 10.

Přečtěte si taky Srovnávací test – Renault Megane R.S. Trophy vs Lotus Elise Sport 220 a samostatný test – Renault Mégane R.S. Cup.