Žijeme ve zvláštním světě. Lidstvo už netouží po nadzvukvých dopravních letadlech typu Concorde, ale raději uvítá létající autobusy pro stovky lidí, třeba Airbus A380. Proč? Sice nepoletíte tak exotickým strojem, ale bude to ekonomičtější. Můžeme klidně zavítat i k čokoládě, dřív byly všechny balené do pohledného papíru a alobalu. Dnes? Nepříjemný umělý obal, který je prý ekologičtější. Stejně na tom je i automobilový průmysl. Výrobcí snižují objemy, přidávají turbodmychadla, zvyšují jejich plnící tlak a prý zvyšují výkon a zlepšují spotřebu. Jenže to platí možná tak v laboratorních podmínkách, protože v reálném světě mají malé přeplňované motory vyšší spotřebu než jejich stejně výkonní, větší předchůdci. K tomu z pravidla přidávají horší zvukuvý projev, pomalejší reakce na plynový pedál a jen minimálně lepší dynamiku, jestli vůbec lepší. Ale naštěstí jsou stále takoví, kteří si daný problém uvědomí a s modernizací vrátí pod kapotu větší motor.

Do testu jsme si tentokrát vzali Seat Ibiza Cupra čtvrté generace, který se v roce 2008 představil s předimenzovanou jednotkou 1.4 TSI. Auto lítalo jako o závod, ale přeci jen tomu něco chybělo. Proto vedení Seatu dalo hlavy dohromady a s rokem 2015 ukázalo facelift, který pod kapotou ukrýval decentně výkonnější čtyřválec 1.8 TSI. A přesně z toho důvodu jsme do testu vzali i tento kus. Uvidíme tak, jestli větší motory mají stále smysl nebo je to jen poslední výkřik minulosti.

1.4 TSI

180 koní a 250 Nm, to jsou úctyhodná čísla na čtrnáctistovku, k tomu si přidejme hmotnost necelých 1200 kilogramů a máme před sebou pěkně rychlé auto. A nejen rychlé, ale i hezké – nárazník nese agresivní doplňky, světla jsou naopak elegantní a zadní část se středovou koncovkou výfuku exotická.

Zatím to vypadá slibně, ale nenechme se zmást na první pohled. Začneme motorem, ten má výkonu dostatek a auto je díky němu velmi svižné, ale nikoliv přehnaně rychlé. Turbodíra je překvapivě menší než u ostatních podobných motorů, ale reakce na plynový pedál by mohly být lepší, mnohem lepší. Motor při rychlém přidání působí měkce, chvíi mu trvá než zabere. Zvuk je příjemný, uvnitř hezky duní a v omezovači si umí jemně štěknout.

Podvozek je tužší a kromě skvělé přilnavosti poskytuje i překvapivou dávku komfortu. Trakci má Ibiza skvělou a nedotáčivost přichází až při opravdu vysokém tempu. Co se řízení týče, je to klasický hot-hatch s předním náhonem, že je přeposilované, chápu, ale mohlo by mít kratší převod. Skvělé jsou naopak brzdy, které mají tuhý pedál a oplývají silou.

1.8 TSI

Větší motor by měl znamenat i vetší rychlost, ale není tomu tak, alespoň ne výrazně. Zatímco ve vyšších otáčkách není znát rozdíl, tak v těch středních 1.8 disponuje pocitově lehce silnějším zátahem. K udivení je však fakt, že 1.8 má v nízkých otáčkách větší turbodíru a začne se probírat až za hranicí 3000 otáček. Oproti čtrnáctistovce má mnohem lepší reakce na plynový pedál a motor se zdá být ostřejší. Uvnitř je sice tišší než verze před modernizací, ale zvenku více prská do výfuku.

Co se vzhledu týče, jsem zklamaný. Modernizovaná Ibiza sice má zajímavější světlomety s LED technologií, ale tím to končí, zbytek je nudnější. Nárazník je obyčejnější a auto už není tak agresivní.

Podvozek zde máme adaptivní, který lze mít ve standardním nebo sportovním režimu. Při prvním nastavení je to obyčejný hatch back do města – tiché a pohodlné auto. Naopak při druhém režimu podvozek citelně ztuhne a poskytuje lepší trakci. Jenže na tuhost podvozku předfaceliftu nemá a v zatáčkách mi připadá méně jistý. Řízení je tužší a kratší, ale moc zpětné vazby neočekávejte. Naopak brzdy jsou stále silnou stránkou.

Vyplatí se připlatit?

Otázkou zůstává, jestli má smysl kupovat dvojnásobně dražší verzi po faceliftu. A je to jednoduché, nemá – auta jsou to velmi podobná a rozdíly jsou minimální. Největším mínusem obou je nevypínatelný stabilizační systém. 1.4 lépe vypadá a má jistější podvozek. 1.8 nabízí modernější informační systém, má kratší řízení a posádku opečovává větší dávkou komfortu. Obě si zaslouží 7 hvězdiček, ale díky příznivější ceně vítezí Cupra s menším motorem, je to zvláštní, ale je to tak.

Za propůjčení vozů Seat Ibiza děkujeme společnosti Auto Esa.

Technické parametry

Seat Ibiza

Cupra 1.4 TSI

Cupra 1.8 TSI

Motor1390 ccm L4 Turbo1798 ccm L4 Turbo
Výkon180 koní při 6200 ot./min.192 koní při 6200 ot./min.
Točivý moment250 Nm při 2000-4500 ot./min.320 Nm při 1450-4200 ot/min.
Převodovka6-st. manuální6-st. manuální
PohonFWDFWD
Hmotnost1172 kilogramů1180 kilogramů
0-100 km/h7.2 sekundy6.7 sekundy
Maximální rychlost225 km/h235 km/h
Průměrná spotřeba9 litrů10 litrů
Objem kufru284 litrů284 litrů