Stylové, malé hatchbacky jsou velmi oblíbenou kategorií mladých hříšníků. Jsou to totiž poměrně dostupná, úsporná, praktická a rychlá auta, které jsou na městské jezdění a občasně blbnutí jako stvořená. Prvním takovým kouskem od Škodovky byla Fabia I RS, která je známá především pro nezvyklou jednotkou pod kapotou. Má naftový motor, což se u malých hot-hatchů prakticky nevidí. Fabia II RS se rozhodla více přiblížit konkurentům, má výkonný benzíňák a jako eso v rukávu si schovává nadprůměrnou praktičnost. Otázkou zůstává, který kousek si dokáže více podmanit řidičovu mysl?

Jednička umí zaujmout už od pohledu. Má nízkou a svalnatou karoserii, která se opticky rozšiřuje a díky tomu působí dravě. Všechny tvary a detaily jsou jednoduché. Určitě znáte pořekadlo, že v jednoduchosti je síla. Ne vždy to platí, ale tady ano.

Pokud mávnu rukou nad lacinými plasty, tak interiér je docela fajn. Sedí se nízko v pohodlných sedadlech s výrazným bočním vedením, řadící páka je po ruce a ovládání všeho je příjemně jednoduché. Jediným větším mínusem je místo na zadních sedadlech.

Po nastartování se ozývá nezaměnitelné chrochtání naftového čtyřválce, takové natěšené prasátko. Jakmile se motor zahřeje, zklidní se, ale o žádné kultivovanosti se tady pořád mluvit nedá. Nicméně řazení i řízení jdou lehce, podvozek je docela komfortní a z auta je dobrý výhled ven. Ve výsledku pohodová nákupní taška, která umí jezdit za 5.5 litru.

Když se na to šlápne, tak zní, jako byste dráždili malý traktor. K tomuto zvuku se ve 2000 otáčkách přidává znatelný zátah, který překvapivě nepolevuje až do 4000. Poté lehce ubere, ale stále s chutí zrychluje. Na naftu má docela nevídanou chuť po otáčkách. Samozřejmě nesmíte čekat ostré reakce na plyn nebo možnost trefovat přesné meziplyny. Ale za to pružné zrychlení to stojí. Líbí se mi, že se tím vymyká zaběhlým standardům a přesto stačí silné konkurenci. Podvozek je jistý docela dlouho, ale jakmile je dotlačen k limitům, začne se bránit náklony karoserie a znatelnou nedotáčivostí. S trochou zvyku se s tím dá pracovat a jízda je i trochu zábavná, ale na dobývání hodně klikatých okresek to není. Radši má mírnější zatáčky, kde se dá plně využít potenciál výkonného motoru.

Dvojka je díky sportovním nárazníkům a difuzoru správně dravá. Jenže z čelního pohledu vypadá příliš úzce a vysoce. Jako hubená horská koza, která by potřebovala dostat najíst.

Interiér už vypadá kvalitněji, ale pořád to není žádná sláva. Největším problémem jsou sedadla, která jsou ukotvená příliš vysoko a celkově nejsou tak dobrá jako ta v Jedničce. Středový tunel je zase velmi nízko, takže na řadící páku člověk musí chmatat někam dolů. Pozice za volantem se bohužel nepovedla. Vynahrazuje to však slušnou výbavou a prostorností vpředu i vzadu.

Motor je tichý, kultivovaný a s klidnou nohou umí jezdit za necelých 8 litrů, podvozek na danou kategorii kvalitně žehlí nerovnosti a jízda je srovnatelná s jakýmkoliv jiným, obyčejným hatchbackem. Vlastně tady nemá smysl něco rozepisovat, běžná jízda je úplně normální, což je mimochodem pochvala.

Čtyřválec s objemem 1.4 litru se sice může zdát malý, ale má kompresor i turbo, takže lenoch to není. Uši potěší decentní, mechanický zvuk, nohu hbité reakce na plyn a tělo solidní zátah. Má jen minimální turbodíru a solidní silou disponuje i ve vyšších rychlostech, jen je potřeba podkopnout pár stupňů. Řízení je hodně podobné tomu v Jedničce, takže čekat na nějakou strmost nebo zpětnou vazbu je zbytečné. Výborně naladěný je podvozek, jenž kromě komfortu nabízí i dostatečnou přilnavost. Nedotáčivost přichází až při hodně vysokých rychlostech a chlubit se může chvályhodnou obratností. Jen brzdy by na tom mohly být líp, ale to u obou kousků.

A jaký je verdikt? Na Jedničce se mi líbí naftový motor, který kopancem po nafouknutí turba vystřelí kupředu a autu tím propůjčuje jedinečnou auru, navíc nic nežere. Nepotěší jen větší náklony karoserie a znatelná nedotáčivost u limitu, ale to je vynahrazeno poměrně slušným pohodlím. Dvojka je celkově lepším autem, teda až na pozici za volantem a pro někoho vzhled. Je praktická, pohodlná a rychlá, takový městský rošťák. Škoda Fabia I RS dostává 6 hvězdiček, Škoda Fabia II RS si jich může odvézt 7.

Za propůjčení vozů Škoda Fabia děkujeme společnosti Auto ESA.

Auto Škoda Fabia I RS Škoda Fabia II RS
Motor 1896 ccm L4 Turbo 1390 ccm L4 Kompresor, Turbo
Výkon 130 koní při 4000 ot./min. 179 koní při 6200 otáčkách
Točivý moment 310 Nm při 1900 ot./min. 249 Nm při 2000-4500 ot./min.
Převodovka 6-st. manuální 6-st. manuální / 7-st. automatická
Pohon FWD FWD
Hmotnost 1320 kilogramů 1243 kilogramů
0-100 km/h 9.5 sekundy 7.3 sekundy
Maximální rychlost 204 km/h 224 km/h
Průměrná spotřeba 6 litrů 9 litrů
Objem kufru 261 litrů 314 litrů