Z nejpopulárnějších druhů závodů jsme vybrali čtyři auta, která patří mezi nejbrutálnější soutěžní speciály planety. Všechna mají pekelné výkony a krotí je prakticky jen řidič, jelikož žádné elektronické pomocníky u nich nenajdete. Jsou to nejagresivnější zástupci svých kategorií.

Největší predátor světa rally – Audi Quattro S1

Skupina B patřila k nejobdivovanějším závodním seriálům v historii lidstva. Králem bylo jednoznačně Audi Quattro S1, které díky pohonu všech kol dosahovalo rychlostí z jiné dimenze, především na nezpevněných tratích. Obdivuhodná je aerodynamika a srdce v podobě 2.1 litrového pětiválce s turbodmychadlem. Ten v posledních kusech dosahoval výkonu okolo 600 koní, což je na auto o hmotnosti 1090 kilogramů vážně hodně. Stovka byla otázkou 3 sekund a maximální rychlost taková, jakou dovolila délka převodů, většinou okolo 250 km/h.

Král závodů do vrchu – Peugeot 405 Turbo 16

Tento rekordman dokázal utrhnout rekord v závodu do vrchu Pikes Peak. Ačkoliv vypadá zavalitě, tak váží solidních 880 kilogramů a přeplňovaný čtyřválec 1.9 litru zásobuje všechna kola slušnou dávkou výkonu. V nejostřejším režimu ze sebe umí dostat až 800 koní. Hranici 100 km/h zdolá za méně než 3 sekundy a maximální rychlost je stejně jako u Audi závislá na zpřevodování, ale měla by činit zhruba 250 km/h.

Nejvýkonnější vytrvalec – Porsche 917/30

24 hodin LeMans je záživný závod, ve kterém se objevují nejvýkonnější stroje dané doby. Tím vůbec nejšílenějším bylo Porsche 917/30, které v letech 1970 a 1971 získalo vítězství. Motor je dvanáctiválcová pornografie o objemu 5 litrů. Na zadní kola dokáže poslat 1100 koní, což je strašlivé stádo, když vezmeme v potaz, že váží pouze 800 kilogramů. Na stovku vystřelí za 2.2 sekundy, na dvě stě za 5.3 a udělá až 390 km/h.

Šílenec z Formule 1 – Benetton BMW M12/13

Čtyřválec, objem 1.5 litru a turbo. Nic moc, říkáte si? Tak si sedněte, protože toto ďábelské monstrum je nejvýkonnějším monopostem Formule 1 všech dob. V kvalifikačním režimu motor dosahoval výkonu okolo 1400 koní, což je mimochodem odhad, protože válcová brzda v té době dokázala měřit hodnoty maximálně do 1280 koní, což motor M12/13 od BMW snadno překonával. Dalším solidní číslem je hmotnost, která činí 548 kilogramů. Na stovku se umí dostat pod 2 sekundy, na dvoustovku pod 5 a nejvyšší rychlost byla naměřena na rovince okruhu Monza, kde Berger uháněl 352.22 km/h. Mimochodem, kola tento psychopat pod plným plynem uměl protočit i na šestý rychlostní stupeň při 345 km/h, takže si představte, jaké rychlosti by bylo dosaženo na delší rovince.