Ostré hatchbacky byly k mání už v 90. letech, ale pořád to byla vcelku normální auta s vyšším výkonem a upraveným podvozkem. Jenže na začátku nového tisíciletí se vše změnilo, do těchto nákupních vozíků se začaly dávat pekelně silné motory a vznikla opravdu ostrá auta. Stroje, které trápily opravdové sporťáky a nejeden řidič si z nich nadělal do kalhot. Jsou to auta z doby, kdy se chyby trestaly smrtí – a to platí u několika níže zmíněných vozů, naopak další jsou pohodová auta na denní jezdění s přebytkem výkonu. Ukážeme si většinu hot-hatchů, které byly k mání kolem roku 2005.

Audi A3 3.2 Quattro

Každý zná Audi S3 s přeplňovaným dvoulitrem, ale málokdo ví, že do tohoto auta se dával i pořádný šestiválec do V o objemu 3.2 litru. Ten produkuje výkon 250 koní, točivý moment 320 Nm a sílu posílá na všechna kola za pomocí systému Quattro a šestistupňového manuálu či automatu. Váží 1495 kilogramů a na stovku se odpíchne za 6.5 sekundy, maximálka je 250 km/h. Je to komfortní auto nenápadného vzhledu, které můžete využívat každý den a na semaforech vytřete zrak nejednomu sporťáku.

Volkswagen Golf V R32

Stejný motor a totožné výkony jako u Audi A3 3.2, ale Golf působí dravěji, dává o sobě více vědět svým vzhledem. Samozřejmostí je pohon všech kol a možnost manuálu i automatu DSG. Hmotnost je 1463 kilogramů a i díky tomu zvládá zrychlení z nuly na stovku do 6.5 sekundy a maximální rychlost 250 km/h. Volkswagen Golf R je ideální auto k dobývání okresek pro někoho, kdo miluje pořádnou dávku trakce pohonu všech kol.

BMW 130i

Elegantní BMW řady 1, dost možná nejzábavnější auto našeho seznamu. A ještě, aby ne… Pod kapotou má řadový šestiválec 3.0 litru, který na zadní kola posílá 265 koní a 315 Nm. Zábavě přidává i šestistupňový manuál, ale k mání jsou i sametově hladké automaty. Nízká hmotnost 1350 kilogramů podporuje bleskurychlé zrychlení z nuly na sto za 6.1 sekundy a maximální rychlost 250 km/h. Jestli hledáte něco na blbnutí a na jízdu bokem, je to geniální volba.

Renault Clio V6

Peklostroj, nejadrenalinovější hatchback planety, který vypadá jako raketa. Místo zadních sedadel má třílitrový V6, který produkuje 254 koní a 300 Nm. Vše putuje na zadní kola přes šestistupňový manuál a tento prcek váží jen 1375 kilogramů. Stovka je otázkou 5.8 sekundy a maximálka činí 250 km/h. Jste šílení a rádi se bojíte o svůj život? Lepší volbu nemáte.

Renault Mégane R.S.

Hravá a exoticky vypadající předokolka, která ráda kouše a je potřeba být na pozoru. Zaujme především ty, kteří mají rádi agresivní chování. Pod kapotou je dvoulitrový čtyřválec turbo, který disponuje výkonem 225 koní a krouťákem 300 Nm. Motor a přední kola spojuje skvělý šestistupňový manuál a ručička váhy ukazuje 1330 kilogramů. Na stovku se dostane za 6.5 sekundy a rozjede se na 236 km/h.

Alfa Romeo 147 GTA

Sexy šmrncovní karoserie a hromada výkonu na předních kolech, to je GTA. 250 koní a 300 Nm má na starost V6 3.2 litru a řidiče potěší i pořádný šestistupňový manuál. Hmotnost je nízkých 1335 kilogramů a stovku tachometr ukáže za 6.3 sekundy, zvládá až 246 km/h. Jestli vám jde o brutální rychlost v přímce a rádi se předvádíte v krásném autě, Alfa Romeo 147 GTA je přesně pro vás.

Ford Focus ST

Vypadá celkem normálně, má jen sportovnější nárazníky a dvě velké koncovky výfuku. Pohání ho řadový pětiválec s turbem, který přes šestistupňový manuál pálí přední pneumatiky silou 320 Nm a výkonem 225 koní. I navzdory větším rozměrům je hmotnost jen 1317 kilogramů. Na stovce se umí ocitnout za 6.8 sekundy a uhánět dokáže rychlostí 241 km/h. Je to auto mnoha tváří, takže potěší milovníky řízení i někoho, kdo ho potřebuje k dennímu jezdění do práce.

Seat Leon Cupra R

Sportovně střižená karoserie a nejmenší motor z našeho seznamu. I navzdory objemu 1.8 litru má díky přeplňování výkon 210 koní a krouťák 270 Nm. Na stovku se tento 1341 kilogramový kus plechu s šestistupňovým manuálem rozjede za 7 sekund a udělá 237 km/h. Je to auto, které musíte pořádně řídit a snažit se ho tlačit na limit, rozhodně je to zábavná hračka na víkendové jezdění.