Seat Leon ST Cupra

Rodinu potěší kvalitou jízdy, která je díky adaptivnímu podvozku a slušnému odhlučnění velmi příjemná. Nechybí bohatá výbava, dostatek místa na zadních sedadlech a objemný kufr. Táta si zamiluje čtyřválcový turbomotor 2.0 TSI, který produkuje 290 nebo 300 koní a až 380 Nm. Slabší kousek má poháněna přední kola a zaujme především dovádivým chováním. Stačí ubrat plyn v zatáčce a jede dveřmi napřed. Samozřejmostí je samosvorný diferenciál. Naopak silnější verze posílá výkon na všechna kola a je zastáncem čisté stopy, je hodnější. Navíc na mokru či sněhu poskytuje větší trakci. Ve čtyřkolce dá stovku za úchvatné 4.9 sekundy a jede 250 km/h, vyjde vás na necelých 950 000 Kč. Předokolka stojí necelých 900 000 Kč. Bohužel po modernizaci tento stroj přišel o manuální převodovku, takže ho můžete mít pouze se sedmistupňovým DSG. Do 1 milionu Kč pravděpodobně nenajdete lépe zrychlující nové auto.

Hyundai i30 fastback N Performance

Kdo by před pár lety řekl, že Hyundai bude stavět jednu z nejzábavnějších předokolek na trhu. Za 800 000 Kč dostanete prostorný liftback se solidní výbavou a s pekelným motorem. Ten má objem 2.0 litru, 4 válce a pořádné turbo, takže na přední kola posílá 275 koní a 353 Nm, přes manuál a samosvor! To zní jako dobrý recept na slušnou dávku zábavy. Stovku umí zdolat za 6.2 sekundy a dostane se na 250 km/h. Jo a málem bych zapomněl na skvělý zvukový projev. Jde o nadprůměrně zábavné auto. Zbytek rodiny bláznivého fotříka ocení adaptivní podvozek, který dokáže poskytnout dostatečný komfort na běžné jezdění.

Škoda Octavia Kombi RS 245

Český miláček lidu, který je ze všech konkurentů nejpraktičtější. Nabízí pohádkové místo na zadních sedadlech a obří kufr. To mu však nebrání v dosažení solidní dynamiky. Stovkou uhání za 6.6 sekundy a udělá 250 km/h. Čtyřválec 2.0 TSI má výkon 245 koní a točivý moment 370 Nm. Vše putuje na přední kola přes chytrý diferenciál. Vybrat si můžete mezi šestistupňovým DSG a manuálem. Já osobně bych volil automat, jelikož jde o sterilní auto, které nepožaduje nijak výrazné řidičské dovednosti, takže manuál se sem nehodí. Jestli vám jde v první řadě o praktičnost a denní použitelnost, je to dost možná nejlepší volba.

Ford Focus Kombi ST 2.0 EcoBoost

Poslední generace se už sice nedá objednat a ta nová zatím není v prodeji, ale ať už si koupíte tu starší zánovní nebo počkáte na novou, chybu neuděláte. Jde o praktické auto, které miluje jízdu dveřmi napřed. Stačí odstavit plyn v zatáčce a jedete bokem. 2.0 litrový čtyřválec s turbem má agresivní projev a jeho 250 koní za to umí pořádně vzít. Krouťák čítá 340 Nm. Stovkou jede za 6.6 sekundy a stopku mu vystaví až rychlost 250 km/h. Při drcení okresky mu akorát trochu schází samosvorný diferenciál, naopak při klidné jízdě by si zasloužil trochu komfortnější podvozek. Věřím, že tyto detaily vychytá nová generace, která bude k mání každou chvíli.

Honda Civic Type R 10G

Za necelý milion můžete mít auto, které vypadá jako z komiksu. Provedením karoserie je nejblíž vyše zmíněnému i30 fastback N. Na první pohled sice vypadá absolutně neprakticky, ale ve výsledku to není pravda. Nejde totiž o klasický hatchback, ale spíše o liftback. Na zadních sedadlech je dostatek místa a i do kufru se toho vejde dostatek. Navíc má adaptivní podvozek, který kromě prkenné jízdy poskytuje i dostatečný komfort. V nejostřejším nastavení je CTR sice dost tvrdý, ale drží se asfaltu jako přibitý a je neskutečně rychlý, až pekelně. Pohání ho čtyřválec 2.0 Turbo, ten má 320 koní a 400 Nm na předních kolech. Nechybí manuál a samosvor. Stovku atakuje do 5.7 sekundy a letí až 272 km/h.