Lada Niva (od 400 000 Kč)

Málokdo ví, že tato ruská ikona se stále vyrábí. Dnes si můžete zhruba od 400 000 Kč pořídit Ladu Nivu v provedení Legend. Pokud přidáte něco málo přes 50 000 Kč, dostanete civilnější, ale už ne tak stylovou verzi Travel. O pohon se stará 1.7 litrový čtyřválec s atmosférickým plněním, který produkuje 61 kW a pohání všechna čtyři kola. Nechybí redukce ani uzávěrka středového diferenciálu. Díky skvělým nájezdovým úhlům a vysoké světlé výšce si troufne i do těžkého terénu. Navíc váží jen 1285 kilogramů. Díky nenáročné údržbě (na autě nejsou žádné zbytečnosti), jde o jedno z nejoblíbenějších aut do českých lesů. Nemusíte mít strach, že si ušpiníte luxusní interiér nebo oškubete plasty z nárazníků. Nic takového tady totiž nenajdete. Je to čistokrevný ruský stroj, legenda, kterou nic nezastaví.

Dacia Duster (od 480 000 Kč)

Dacii Duster koupíte i pod 400 000 Kč, ale s pohonem všech kol vás vyjde na necelého půl milionů. Už od pohledu jde spíše o SUV. Navíc nemá redukční převodovku ani uzávěrku diferenciálu. Ovšem i tak si poradí s nečekaným množstvím přírodních nástrah. Je to jednoduché, poměrně lehké auto (váží okolo 1350 kilogramů), které se v těžším terénu trochu trápí, ale většinou ho zvládne. S čtyřkolkou lze kombinovat naftový čtyřválec 1.5 turbo (84 kW) nebo benzinový 1.3 litrový čtyřválec s přeplňováním (110 kW). Pokud auto chcete častěji používat i na běžné jezdění po městě, poměr cena/výkon nemá absolutně žádnou konkurenci.

Suzuki Jimny (od 540 000 Kč)

Vypadá jako zmenšený Mercedes-Benz třídy G. Stojí sice nejvíce, ale z tohoto tria taky nejlíp vypadá a má nejlepší schopnosti mino silnici. Pod kapotou se nachází atmosférický čtyřválec o objemu 1.5 litru (75 kW). Tomu sekunduje pořádná čtyřkolka s uzávěrkou středového diferenciálu, redukční převodovka, absolutně dokonalé nájezdové úhly, obdivuhodná světlá výška a nízká váha 1165 kilogramů. Díky tomu všemu jen stěží najdete terén, který tohoto stylového Japonce zastaví.

Všechna zmíněná auta, především Ladu Nivu a Suzuki Jimny, můžete taky upravit a udělat z nich doslova nezastavitelné šílenosti, které se nezaleknou vůbec ničeho. Naše volba by padla právě na Suzuki Jimny, protože poměr cena/výkon jde celkově o jedno z nejlepších aut na trhu.