Už mě to začíná štvát. Všichni kolem mě řeší jen to, proč je nová Toyota GR Supra špatná. Všude čtu a slyším pomluvy, které jsou naprosto mimo mísu. Nejsem žádný velký fanda, ale ani odpůrce Toyoty, proto jsem se nad tím pokusil objektivně zamyslet.

Podívejme se do historie, kdy Toyota dělala auta, která se stala legendami. Stačí se vrátit do 90. let, v nichž jste si mohli pořídit sportovní GT jménem Supra, zábavné kupé Celica nebo hravý roadster MR2. Potom bohužel sportovní Toyoty vymřely a vzkřísila je až spolupráce se Subaru, kdy vzniklo BRZ a GT86. A to je vážně fantastické auto. Potom jsme zase pár let čekali, ale minulý rok se to vrátilo v podobě parádního hot-hatche Yaris GRMN. A teď přijíždí další sportovní Toyota, GR Supra. Fantazie, co?

Jenže skoro všem vadí jedna věc, pod povrchem je to nové BMW Z4. A to je problém, protože hodně fanoušků japonských aut BMW neuznává, spíše jím opovrhuje, alespoň, co se mého okolí týče. Takže podle nich to není právoplatný nástupce legendární Supry, nepodobá se jí, bude hůř jezdit a nepůjde upravovat na takové výkony. Což je absolutní nesmysl, ale úplně totální. Buďte rádi, že tato spolupráce vůbec začala, protože jinak by nová Supra zřejmě ani nevznikla, případně by stála nesmyslné množství peněz kvůli drahému vývoji. Takto se výrobní náklady snížily a auto dostalo tu nejlepší možnou techniku, ale to někteří kritici nejspíš nikdy nepochopí a neuznají.

Poslední Supra měla přeplňovaný šestiválec s válci v řadě s výkonem až 330 koní. Nová má taky přeplňovaný řadový šestiválec, dokonce o stejném objemu 3.0 litru a s výkonem 340 koní! To si myslím, že je dostatečný odkaz na zmiňovanou legendu. Tento motor je vynikající, což jen dokazují stroje od BMW, které patří mezi to nejlepší sportovní náčiní současnosti, třeba M240i M-PerformanceM2M140i atd. No a Z4 jezdilo vždy skvěle. Osmistupňová převodovka od ZF je absolutně dokonalá, a to stejné platí o nádherně vyváženém podvozku, moc automobilek to neumí tak dobře jako právě BMW. Navíc není problém je poměrně snadno upravit na výkony okolo 500 koní, s většími finančními možnostmi i na mnohem víc.

Potom je tady interiér, prý to vypadá jako v BMW Z4 a není to ono. Tady bych rád zmínil, že interiéry od BMW jsou oproti Toyotě asi o 10 levelů dál, takže buďte rádi, že vnitřek bude kvalitní a ergonomicky dobře promyšlený.

V neposlední řadě je opovrhováno vzhledem, respektive přední částí vozu. Ano, čumák se mi taky příliš nelíbí, ale z profilu a zezadu je to výtečná podívaná. A více, méně každé nové auto se mnohým z počátku nelíbí a posléze mu většina lidí přijde na chuť.

Nechci nic zakřiknout, ale myslím si, že to bude skvělé auto. Má velmi dobrou techniku od BMW, kterou si Toyota doladila podle svého. To nemůže dopadnout špatně, ne? A proč stavět průměrné GT jako v 90. letech, když teď se můžou pokusit postavit špičkový sporťák? A koho to pořád štve, ať si z ní odlepí nápis Supra a může si tam dát třeba, hmmm Toyota Turbo a má vyřešeno.