Raptor je stylový společník na blbnutí, L200 pracant na každý den.

Přes Vánoce jsem měl k testu Mitsubishi L200 Plus ve výbavě Instyle DC. Vrchol dané modelové řady. Ve stejném termínu jezdil kolega s Fordem Ranger v extravagantním provedení Raptor. Proto nemohl existovat lepší nápad, než je společně vzít na tankodrom do Milovic.

Chvíli jsem si myslel, že půjde udělat srovnání, ale nakonec z toho bylo společné jezdění a poukázání na to, jak můžou být podobná auta absolutně odlišná. Na papíře tak rozdílně nevypadají. Dokonce i na fotkách si řeknete, že jsou to obdobná auta od různých značek. Ale to klamou tělem. Už jen cenovka Raptora je o třetinu vyšší. Plně vybavené L200 vyjde zhruba na 1 150 000 Kč (pod výbavou INSTYLE DC jsou ještě INVITE DC a INTENSE DC startující na 830 000 Kč), zatímco za Raptor dáte 1 625 030 Kč. Konkurentem pro L200 jsou spíše Rangery pod verzí Raptor (XL, XLT, Limited a Wildtrak). Ty jsou cenově stále trochu výš než obdobné  L200. Obě bych řadil k vrcholu dané kategorie. L200 nemá konkurenci poměr cena/výkon. Ford je zase vyspělý pick-up, jenž potěší při každodenním jezdění. Ford určitě vede v kreativitě názvu modelu a daných verzí. Už jen slovo Ranger zní skvěle. Základy výbav XL a XLT jsou sice nuda, ale Limited, Wildtrak a Raptor, to se poslouchá parádně. L200 a slova jako Plus nebo výbavové stupně INVITE DC a INTENSE DC a INSTYLE DC už nejsou tak cool.

Kde L200 triumfuje dvojicí uzamykatelných diferenciálů, tam Raptor vytahuje vyšší světlou výšku.

Mitsubishi má technicky našlapanější čtyřkolku 4WD Super Select-II, a to hlavně díky středové uzávěrce diferenciálu, která je doplněna ještě o tu zadní. Ford má pouze zadní. Dokáže však zase nabídnout výkonnější a kultivovanější motor, který je propojený s jemněji řadící převodovkou. L200 má u základních verzí 2.3 litrový čtyřválec s turbem, jenž produkuje 150 koní a 400 Nm. Výkonnější provedení téhož motoru má 173 koní a 508 Nm. Ranger je osazen 2.0 litrovým čtyřválcem s turbem, který dává k dispozici 170 koní a 420 Nm. Výkonnější dvoulitr BiTurbo u lepších výbav a Raptora poskytuje 213 koní a 500 Nm.

Když má L200 v určitém ohledu navrch, Ranger kontruje něčím jiným. Ve výsledku jsou vyrovnanými soupeři.

Jen ve zkratce bych se vyjádřil k chování na silnici, které podrobněji rozeberu v jednotlivých testech. S oběma se mi jezdí velice dobře a rozdíly mi připadají minimální. Měl jsem je sice s delším rozestupem, ale myslím si, že i při přímém srovnání to budou na asfaltu podobně jezdící auta. Obě umí být překvapivě komfortní. V tomto směru se například Toyota Hilux vůbec nechytá. Ford mi přijde o trochu civilizovanější, hlavně díky kultivovanějšímu motoru, hladce řadící převodovce a trochu lepšímu odhlučnění. Mitsubishi má zase výborná sedadla a při jízdě vám připadá více jako robustní pracant. A takto se můžou přestřelovat do nekonečna. Raptor je kapitola sama pro sebe. Díky speciálnímu odpružení Fox jde o velice komfortní auto, které je výborně odhlučněné, ale kvůli pneumatikám a horší aerodynamice si vezme o 2-3 litry nafty více než L200 a klasický Ranger (ti dokážou jezdit okolo 9 litrů). Nevzpomínám si, že bych někdy seděl v příjemnějším pick-upu. Není zde žádné odskakování a drncání, podle kterého poznáte úplně každý evropský či japonský pick-up.

A teď trochu těch dělnických dovedností. L200 v našem vrcholném provedení utáhne brzděný přívěs o hmotnosti 3.1 tuny. Ranger se dokáže dostat až na 3.5. Je však zajímavé, že Raptor utáhne pouze 2.5 tuny. Nákladový prostor Rangeru má rozměry 1575×1560 a lze naložit 1087 kilogramů. L200 je o kousek skromnější na hodnotách 1520×1470 milimetrů a zvládne 1 tunu.

L200 terén pomalu prokličkuje díky vyspělé čtyřkolce a skvělému rejdu. Vyšší Raptor s off-road pneumatikami jede hlava nehlava. Aneb co nejde silou, jde větší silou.

Terén na tankodromu v Milovicích je poměrně obtížný. Jsou zde průjezdy vodou, bláto, vyjeté koleje, křížení náprav i strmé stoupání a klesání. Čekal jsem, že L200 bude za Raptorem zaostávat. Tomu sice chybí středová uzávěrka diferenciálu, ale má lepší terénní pneumatiky a vyšší světlou výšku. A světe div se, kde projel Raptor, tak podobně s přehledem to zvládlo i L200. Občas jsem jen narazil na limit pneumatik a světlé výšky, ale nic, s čím by si auto neporadilo. V těžším terénu se na něho musí s citem a pečlivě vybírat stopu. Podvozek je tuhý, takže cítíte, kudy právě jedete a radí vám, jak pokračovat. Další skvělou věcí jsou kamery (vpředu, vzadu a po stranách). V terénu tak přesně vidíte, kam jedete, i když zrovna přejíždíte ostrý horizont a podobně. Pochvalu si zaslouží i dobrý rejd. Co už není nejdokonalejší, je dlouhý zadní převis, se kterým se však budete muset popasovat u většiny pick-upů. Někdy tou železnou traverzou trochu škrtnete. Strach pak budete mít o načančaný čumák s lesklými plasty, které mimo silnici můžou přijít k úrazu. Jinak bez výtek. Lehčí terén projedete s klasickou čtyřkolkou. V tom trochu náročnějším uzamknete středový diferenciál. Následuje redukce. V těchto nastaveních můžete volit z různých jízdních režimů – bláto, písek, tráva, skála atd. Auto tím upravuje mapu motoru a ostatní drobnosti, aby co nejlépe přenášelo točivý moment. Pokud ani to nestačí, je zde tlačítko na uzamčení zadního diferenciálu. Tím se deaktivuje veškerá elektronika a do práce se vrhne čistá mechanika. Zkušený řidič na dobrých gumách bude s L200 dělat divy.

Po přesednutí do Raptoru se nestačím divit. Působí mnohem civilizovaněji. A ve stejném terénu vás defacto odtrhne od děje. Překážky podvozek vyžehlí a příliš je necítíte. Díky vysoké světlé výšce nikde neškrtnete (občas tažným) a prokluzu kol zamezují off-roadové pneumatiky. Software pohonu všech kol má podobné režimy jako u Mitsubishi. Projíždět stejné místo s L200 bylo složité, musel jsem se snažit a měl jsem respekt. Ale tady? Nic. Prostě šlápnete na plyn a jedete. Zvládne to každý. Chybí tu ale přední kamera, takže občas musíte vykouknout, abyste viděli, kam jedete. A taky rejd není zrovna nejlepší. Tam kde se s L200 bez problému otočíte, musíte s Raptorem nadvakrát. Ale s jakou lehkostí doslova proplouvá terénem je až neuvěřitelné.

Zatímco L200 je dokonalým křížencem mezi off-road dodávkou a SUV, tak Raptor je komfortní daily, se kterým si skvěle zablbnete na rallycross tratích. Takový sporťák mimo asfalt.

Po tankodromu jsme vjeli na rallycrossovou dráhu hned vedle. Takže čtyřkolku zhltla historie a teď se ukáže, jak se chovají pod zátěží s pohonem zadních kol a s co nejvíce omezeným/deaktivovaným ESP. S L200 si hezky zablbnete. Umí jet driftem a dobře se při tom řídí (občas do toho kecá ESP). Jen si stále připadáte, že jedete v terénní dodávce. A ono je to tak. L200 je pravověrný pick-up, opravdový pracant, který nevyměkl jako někteří konkurenti. Dlouhé řízení nemá žádnou zpětnou vazbu a motor není nadšený z toho, když ho honíte na rallycrossové trati. Neberte to však jako kritiku, protože k tomuto účelu L200 absolutně není. Ale fajn vědět, že když si budete chtít zadovádět tímto způsobem, tak můžete. A docela se u toho nasmějete! Co si ještě zaslouží pochvalu, jsou velká, na pevno umístěná pádla za volantem. Tím by se mělo inspirovat nejedno sportovní auto!

Raptor, Raptor a ještě jednou Raptor! Sakra to je slast! Skvělé řízení a dokonale odladěný podvozek. Nenuceně lítá bokem ze strany na stranu, skáče a nádherně při tom komunikuje s řidičem. Je až neuvěřitelné, jak na šotolinovém povrchu funguje. Ani motor se tolik netrápí a pádla jsou podobně velká, jen se točí s volantem. Raptor je při jízdě na limitu mimo silnici tak předvídatelný, jako jsem ještě nezažil. Dal bych mu výkonnější benzinový motor a… šel bych si na něho půjčit. Po Rangeru Raptor jsem ještě mnohem zvědavější, jaký asi bude větší brácha F-150 Raptor. Opravdu hodně se s ním při takovém puberťáckém dovádění pobavíte.

Jsem rád, že L200 je pravověrný pick-up, který nevyměkl. Raptor je kategorie sama pro sebe, není to pracant, ale auto na zábavu.

Mitsubishi L200 si mě získalo. Umí být poměrně úsporné a zároveň je to ten starý dobrý drsňák, který se nezalekne žádné práce. A k tomu všemu je na půl cesty k cestovnímu SUV, takže vás nemusí trápit ani dlouhé cestování. Zvládl jsem s ním 500 kilometrů na zátah a nijak zmožený jsem nebyl. Hodnocení? Poměr cena/výkon 8, možná i 8 a půl hvězdiček z 10.

Ford Ranger Raptor je v dnešním světě výjimka. Buďme rádi, že takto v uvozovkách nesmyslné auto existuje. Není to sice klasický dříč (i když to zvládne), ale spíše extravagantní daily auto, se kterým se skvěle vyblbnete v terénu a užijete rychlou jízdu na rallycrossových tratích. Za tu výjimečnost si zaslouží necelých 9 hvězdiček. Dejte do toho benzín!