Kdo by neznal tři písmena AMG. Pokud chcete sportovní Mercedes, bude to AMG. Společnost byla dříve samostatná, dnes již plně pod křídly Mercedesu.

Celkem mladá společnost

Firma byla založena v roce 1967 bývalými inženýry Mercedesu. A co znamená vlastně zkratka AMG? Jedná se o první písmena slov Aufrecht, Melcher a Großaspach. První dvě slova jsou příjmení zakladatelů a to třetí je název rodného města Hanse Wernera Aufrechta.

Spolupráce se značkou Mercedes vznikla v roce 1993, kdy obě firmy podepsaly smlouvu o spolupráci. Díky tomu bylo možné začít vyrábět i více běžná auta pro zákazníky, nejen závodní speciály. Společnost se pořád jmenovala jen AMG, v názvu Mercedes nefiguroval. To se však změnilo v roce 1999, kdy společnost DaimlerChrysler získala 51 procent akcií AMG. Od této doby byl název Mercedes-AMG GmbH. To také znamenalo prodej části, která se starala o vývoj závodních motorů.

V roce 2001 došlo k dalšímu prodeji akcií a tak je od tohoto roku AMG v plném vlastnictví Mercedesu.

Mercedes Benz GLE 55 AMG

Ze začátku šlo o závodní motory

Ta hlavní specializace bylo navrhování a testování závodních motorů. Později se přidala stavba celých vozů, které, jak asi všichni dobře tuší, byly založené na standardních mercedesech.

V portfoliu byla také speciální kola, vylepšení výkonu na zakázku a úpravy karoserií. Ty mohly být jen opravdu jemné, až agresivní, kdy se změnil vzhled celého auta. Jednalo se zkrátka o úpravce, který upravoval klasické modely. Součástí úprav mohly být i jiné a sportovní volanty, sportovní sedadla, ale třeba i chladničky a kvalitní audioaparatura. Nešlo tedy jen o vylepšení směrem k rychlosti, ale i komfortu.

Milníkem v roce 1986 byl sedan s názvem Hammer založený na Mercedesu W124 E, který však dostal 5,6 litrový osmiválec vyladěný na 360 koní. Toto auto se stalo nejrychlejším osobním sedanem na světě.

Hodně známým modelem z historie byl takové 300 SEL z roku 1971. Ten byl hodně vzhledově výrazný a účastnil se závodu 24 Hours of Spa. Díky svému vzhledu získal pojmenování Rudá svině. S výkonem 320 koní dokázal z nuly na sto zrychlit za 6,7 sekundy.

Mercedes Benz SLS AMG

Nebyl to vždy jen Mercedes

AMG je sice pro mnoho lidí automaticky spojené s Mercedesem, ale není to pravidlo. Například v modelech Pagani Zonda a Huayra se objevují motory od AMG. A to není jediná značka, Aston Martin je dalším z partnerů. Daimler AG vlastní 5 procent akcií Aston Martinu a tak spolupracují na vývoji motoru V8.

Motory AMG vyznávají filozofii, která říká, že jeden muž – jeden motor. Jsou tedy ručně vyráběny jedním člověkem v závodě v Affalterbachu. Proto mají také plakety s podpisem. Toto pravidlo však potvrzují výjimky, těmi jsou motory M260, tedy čtyřválec a M276, což je šestiválcové bi-turbo. Dále také motor s označením M256. Ostatní ale prošly ruční výrobou jednoho z 50 tvůrců motorů AMG.

Speciální označení pro varianty AMG

Aktuální modely Mercedes-Benz mají označení třemi číslicemi. To pro AMG neplatí, to využívá jen dvě číslice. Není to však tak, že by číslice označovaly velikost motoru, což by bylo logické a přehledné. Je to ale spíše pocta historickým vozům, kde opravdu takový objem motoru byl. I tak to ale neznamená, že by pod kapotou byly malé motory. Označení C 63 tak sice neznamená motor o objemu 6,3 litru, ale čtyřlitr. To není rozhodně málo.

Verze AMG nejsou vyhrazeny jen pro auta, která na první pohled vypadají sportovně. Existuje například i Mercedes-AMG G 63 a to rozhodně žádná sportovec na první pohled není. Jedná se o Třídu G, která nabídne 585 koní a 850 newtonmetrů. Mezi typické vozy AMG ale patří Mercedes-AMG GT. Tento model je možné pořídit jako kupé, roadster a čtyřdveřové kupé. Je to úžasně elegantní sportovní vůz s čtyřlitrovým osmiválcem pod kapotou.

A pak je tu ještě Black Series. Toto označení se do povědomí mnoha lidí dostalo díky Jeremy Clarksonovi, který Mercedes s tímto označení vlastní. Například u modelu Mercedes-AMG GT tato dvě slova znamenají ještě více výkonu, ještě více sportovnosti… a třikrát tak vysokou cenovku. Zatímco běžná verze nabídne od 530 do 585 koní, Black Edition jich má rovnou 730. A vyjde na nějakých devět milionů, zatímco základní model stojí 3,3 milionu. Pokud však chcete to nejlepší, je to Black Edition.

Nejpopulárnější modely AMG u nás

Vozy AMG se těší čím dál větší oblibě i u nás. K těm nejluxusnějším se řadí vrcholné kousky třídy S, a to jak kupé, tak i klasická limuzína. Až 630 koní pohánějících jedno z nejkouzelnějších aut planety. Třídu S AMG prostě musíte milovat. Velice oblíbené je i extravagantní G 63 AMG, které kombinuje vše, nač si vzpomenete – luxus, offroadové schopnosti a dynamiku opravdových sporťáků. Na poli SUV se uchytily i sourozenci GLC a GLE. Doslova manažerským monstrem je E 63 S, opravdový král supersportovních sedanů a kombíků. Vstupní bránou mezi dospělá AMG je divoká třída C, která může mít přeplňovaný šestiválec i plnotučný osmiválec.

Foto: https://www.autasuper.com/