Když se rozhlédnete po reklamách v televizi, na internetu i na billboardech, tak si začnete myslet, že elektromobily a plug-in hybridy jsou spásou lidstva. Zachrání celou planetu. Lední medvědi budou spokojeně žít dál a a žádný ohrožený druh už nevymře. Je to ale pravda? Jak jsou na tom plug-in hybridy doopravdy? Umí být tak úchvatně úsporné a ekologické, jak ukazují všechny propagační prospekty?

Plug-in hybridy zpravidla zvládnou ujet okolo 50 kilometrů čistě na elektřinu a pyšní se průměrnými spotřebami hluboko pod 2 litry na 100 kilometrů. Je to ale něco, co opravdu dokážou? Ano i ne, je to složitější.

Když není zima, dobře předvídáte, správně rekuperujete a plyn jen lechtáte, těch 50 kilometrů se opravdu ujet dá. Reálnější jsou ale vzdálenosti o 10 kilometrů kratší. Takže tady je vše v pořádku a žádný problém zde nevidím. Obrovská výhoda pro někoho, kdo dojíždí do práce přes město a má kde nabíjet. Potom se možnost jízdy čistě na elektřinu opravdu vyplatí.

S tou spotřebou benzínu na 100 kilometrů už je to horší. Když auto nabijete do plna a poté vyrazíte na 100 kilometrovou trasu, dá se přiblížit oku lahodícím hodnotám. Nepočítejte však s hodnotami pod 1.5 litru, kterými se automobilky pyšní. Reálnější je dvojnásobek. A k tomu si vyždímáte celou baterii. Pokračujete-li dál bez nabití (většina nemá rychlodobíjení, takže z 0 do 100% počítejte tak 2 hodiny), spotřeba začne výrazně stoupat. Tato auta jsou mnohem těžší než ta se spalovacími motory, tudíž po vybití má spalovací agregát co dělat. A táhnout dvě tuny nejde zadarmo. Čtyřválcové plug-in hybridy si pak mnohdy začnou říkat o více než 8 litrů na 100 kilometrů.

Co z toho plyne? Pokud nemůžete každou noc doma nebo přes den v práci dobíjet, plug-in hybridy se vám absolutně nevyplatí. Taky byste neměli často vyrážet na dlouhé cesty. Nehledě na to, že pořizovací cena těchto vozidel je vedle těch klasických mnohem vyšší. V budoucnu taky bude potřeba vyměnit baterie, které postupem času ztrácí kapacitu (záruka na baterii bývá zhruba 8 let a něco přes 150 000 kilometrů). Aby se vám tedy plug-in hybrid vyplatil, musíte být v úzké skupince lidí, kteří splňují předpoklady pro užívání takového vozu. A takových bohužel moc není.